Bebeklerde parmak emmenin zararları

Emme fonksiyonu her taze doğan bebekte oldukça kuvvetli olduğu açısından, bebeklerin bir çoğunda parmak emme alışkanlığı husule gelmekte ve bu alışkanlık uzun dönemler boyunca sürmektedir. Çoğu anne bebeğini bu alışkanlıktan vazgeçirmeyi başarmış, lakin bazıları bebeklerinin parmak emme alışkanlığını ya vazgeçirememiş ya da bunun açısından bir aktivitede bulunmamıştır. Lakin, parmak emme alışkanlığı uzun dönem sürdüğü zaman bebeklerde ciddi hastalıklarnın yaşanmasına sebebiyet verir. Bakın parmak emme alışkanlığı olan bir bebekte ne gibi sorunların meydana gelme riski bulunuyor.

Bebeklerde parmak emmenin zararları

Parmak emme alışkanlığının zararları

 

henüz taze gelişim göstermekte olan bebeklerde parmak emme alışkanlığının olması, kas ve kemik yapıları üzerinde basınç uygulanmasına sebep olur. Bu basınç tarihle dişlerin yer değiştirmesine, üst ön dişlerin öne, alt ön dişlerin ise geriye doğru eğilmesine sebep olur. Aynı zamanda alt ve üst ön dişlerin arasında ciddi bir aralık oluşmasının sebebi de parmak emme alışkanlığını bir sonucudur. Bu alışkanlık erken dönemde bırakılırsa sorun kendiliğinden düzelir lakin, 3.5 yaşına kadar sürerse kalıcılık sağlar.

Bebeklerde parmak emme alışkanlığı özellikle de geceleri çok büyük zararlar ortaya çıkmasına sebep olur. Gece parmak emme alışkanlığının olması, üst çenede darlık (V şeklinde bir çene kavisi) husule getirir.

]]>