Bebeklerde orta kulak iltihabı hakkında neler biliyoruz?

6 ay ile 2 yaş arası bebeklerde sıkça karşılaşılan, tıkanık ve akan bir burun, gözlerde normalin üstünde bir çapaklanma, kusmayla birlikte ishal. öksürük ve uykusuzluk ile birlikte aşırı huzursuzluk gibi belirtileri olan orta kulak iltihabı hakkında, bu yazımızda sizlere bilinmenizi gerektiren bilgileri aktarıyoruz arkadaşlar. Dediğimiz gibi, bebeklerde orta kulak iltihabı, yaygın olan bebek hastalıkları başında geldiği açısından, şayet 6 ay ve 2 yaş arası bebeğiniz var ise ya da anne adayıysanız, mutlak suretle bu bilgileri edinmenizi öneriyoruz.

Orta kulak boşluğunun sıvısalyla dolarak mikrop kapması sonucu oluşan hastalık, 6 ay ile 2 yaş arası bebeklerde sık görülür.

Bu dönemde boğaz ile orta kulak arasında yer alan östaki borusu kısa, geniş ve yumuşak dokulu olduğundan boğazda biriken mikrop kulağa kolayca geçebilir.

Bu yaş aralığında bağışıklık sistemi yeterince gelişmediği açısından sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları ve virütik sağlık sorunları da orta kulak iltihabına yol açabilir.

Temel belirtisi gece şiddetlenen, uykudan uyandıran kulak ağrılarıdır. Kulak ağrısını tarif edemeyen çocuklarda ağlama, huzursuzluk ve uyku sorunu gözlemlenir. Kulağı ağrıyan çocuk kulağına dokunmaz ve dokunulmasından hoşlanmaz. Bu durum ağrıya işaret olarak düşünülebilir.

Burunda akıntı ve tıkanıklık, gözlerde çapaklanma, öksürük, kusma, ishal gibi belirtiler görülebilir. Bazı bebek hastaların bir kısmında ateş yükselir. Ayrıca bazı durumlarda kulaktan kanlı iltihabi akıntı gelebilir.

Muayene öncesi ağrıyı hafifletmek açısından çocuk ütülenip ısıtılmış bir havluya ağrıyan kulağını dayayarak yatırılabilir. Kulak ağrısı durumunda kulağa asla cisim sokulmamalıdır. Orta kulak iltihabı mutlak suretle doktor muayenesi ve tıbbi tedavi gerektirir, gecikmeden hasta doktora gösterilmelidir.

]]>