Bebeklerde konak nedenleri

Dünyaya henüz taze gözlerini açmış olan tüm bebeklerde büyük olasılıkla meydana gelen seboraid dermotit yani halk arasındaki adıyla konak rahatsızlığı, lakin düzenli ve kontrollü bir bakım sağlanırsa sorun olmaktan çıkabilmektedir. Bebeklerde meydana gelen konağın hiçbir tehlikesi oladığını söyleyen çocuk doktorları, bu kepeklenme tarzında husule gelen konağın daima annenin hamilelik döneminde tüketmiş olduğu besinlerin sebebiyet olduğu düşünülmektedir. Annenin gebeliği boyunca tükettiği besinler bebeklerde alerjik bir reaksiyon oluşmasına sebep olabiliyor.

Bebeklerde konak sebebiyet olur?

Bebeklerde kemikleşme durumu henüz tam olarak gelişmediği açısından, bebek vücudunda sıvı miktarı, gelişimini tamamlamış yetişkinlere oranla daha fazladır. Bebek gelişmeye başladıkça bu sıvı miktarı da tedricen olarak azalmaktadır. Bebeklerin vücudu bu sıvı seviyesini dengeleyebilmek açısından baş ve ense bölgesinde toplanıp orada bir tabaka oluşturmaktadır.

Bebeklerde konağın nedenleri arasında deri içerisinde yağ dokularını meydana getiren bazı bezlerin olması gerekenden fazla çalışması da yer alır. Kafanın bıngıldak bölgesi denilen yerin ön, arka ve yan bölgelerinde kendini daha çok belli etmekte.

]]>