Bebeklerde kolik tedavisi

Her anne adayı gebe olduğunu öğrendiği andan itibaren kendi sağlığı kadar karnındaki bebeğinde sağlığını düşünür ve bebeğinin sıkıntısız bir biçimde sağlıcakla dünyaya gelmesi açısından elinden gelen her şeyin en iyisini yapar. Anne adayının bu duyarlılığı bebeğini dünyaya getirdikten sonra da devam eder ve hemen hemen her anne bebeğini kolikden (gaz sancısı) korumaya çalışır. Çünkü taze doğan bebeklerin en büyük sorunu koliktir.


Yeni doğan bebeklerde husule gelen gaz sancısı hem bebek açısından sıkıntılı bir durum olmakta hem de bebeğinin gaz sancısına çare bulamayan ebeveynleri üzmektedir. Uzmanlar hem bebeği hem de ebeveynleri bu sıkıntıdan kurtaracak çözüm önerileri ile çıkıyorlar karşımıza. Anne ve babaları kolik hakkında detaylı bir biçimde bilinçlendiren uzmanların kolik tedavisi hakkında önerileri şöyledir:

Öncelikle bilinmeli ki kolik bir hastalık değil kısa veya uzun süreli yaşanan geçici bir sağlık sorunudur. Yeni doğan bebeklerde kolik daima bebeğin anneyi emmesi esnasında yutmuş olduğu havadan dolayı olur. Bebeğin karın hassasiyetinden dolayı gaz sancısı başlar. Anneler bu durumu önlemek açısından öncelikle bebeklerini emzirme esnasında göğüslerini hava almayacak biçimde kavrayabilmeye dikkat etmelidirler.

Kolik sıkıntısı yaşayan bebekleri bu sorundan kurtarmanın en etkili ve basit yolu bebeği kucağa alarak ve sırt bölgesinin omzunuza gelmesini sağlayarak sırtını hafif ve yumuşak bir biçimde ovalamaktır. Bu ovalama işlemi bebeğin rahatlamasını sağlayacaktır. Geçmek bilmeyen kolik sorunu açısından ise uzman bir hekime danışmalısınız.

]]>