Bebeklerde idrar numunesi nasıl alınır?

Hastalanmış bebeklerin ne gibi bir rahatsızlığı olduğunu anlamak isteyen hekimler, bazen idrar numunesi ister ve sorunun ne olduğunu teşhis etmek açısından bebekten alınan idrar numunesini incelerler. Ancak, bebekten idrar numunesi almak hiçte kolay olmadığı açısından, birçok ebeveyn bu durumun kolay bir biçimde nasıl yapılacağını araştırır. Bizde bu ebeveynlere bebekten idrar numunesi almaları açısından bir takım önerilerde bulunmak istedik. İşte bebekten kolay biçimde idrar numunesi alınması açısından yapılması gerekenler.

Bebeklerde idrar numunesi alma yolları

Erkek bebeklere nazaran kız bebeklerden idrar numunesi almak çok daha zordur. Uzmanlar bebeklerden idrar numunesi alma işlemini kolaylaştırmak açısından, özel idrar torbaları üretmişlerdir. Bebeğin poposunu kuruladıktan sonra yapışkan formdaki idrar torbasını bebeğinizin idrar yaptığı bölgeye yerleştirin ve yapıştırın. Bu sayede bebeğiniz idrarını bu torbanın içine yapmış olacak ve sizde bu numuneyi hekime götürebileceksiniz.

Ayrıca bebeğin bezinin emici olmayan ters tarafını da bağladığınızda, bebek idrarını yaptığında bu bezden idrar örneği de alınabilir. Her iki yöntemde de bebeğinizi idrarını yapıp yapmadığını sürekli kontrol edin. Tüm bu işlemlere rağmen yinede bebekten idrar numunesi alamadıysanız, uzman birinden yardım isteyin.

]]>