Bebeklerde delik kalp nasıl anlaşılır?

Günümüzde yaklaşık olarak bin bebekten beşi kalbi delik olarak dünyaya gelmekte ve bu sorun bebekleri olduğu kadar ebeveynleri de etkilemektedir. Bebek kalbinin delik olmasından dolayı bir takım sıkıntılar çekerken, ailesi de onun çektiği bu sıkıntıya üzüldüğünden dolayı psikolojik olarak etkilenmektedir. Peki taze doğan bir bebeğin kalbinin delik olduğunu anlaşılabilir mi? Kalbi delik doğan bebeklerde ne gibi belirtiler ortaya çıkar? Yeni doğan bebekte kalbin delik olması anlaşılır ise, nasıl anlayabiliriz? İşte yanıtları:

Bebeklerde kalp deliği belirtileri

Kalbimiz damarlarımıza kan pompalama görevi gören bir organ olduğundan, kan pompalamak açısından kasıldığı esnada sol karıncığın içindeki basınç, sağ karıncıktakinden fazla olarak husule gelir. Eğer kalpte delik bulunuyorsa kalbin kasılması esnasında kanın hızlı bir biçimde sol karıncıktan sağ karıncığa akmasına sebebiyet olmaktadır. Çünkü delik bu iki karıncık arasındaki duvardadır. Yüksek basınçlı bir bölümden alçak basınçlı bi bölüme doğru yönelen kan, üfürüm denilen sesi meydana getirir. Bu esnada üfürüm o kadar çok şiddetlidir ki, bebeğin göğsüne elinizi dayadığınız zaman bunu çok net biçimde hissedebilirsiniz.

Bazı durumlarda taze doğan bebeklerin kalbinde oluşan delik kulakçık arasında yer almaktadır. Buda, basınç farkını en aza indirdiği açısından üfürüm dediğimiz sesin duyulmamasına ve göğsün üzerine elle dokunulduğu zamanda basıncın hissedilmemesine sebep olur. Eğer ki delik, karıncık arasındaysa ciddi bir sorundur ve bebekler 1 yaşını doldurmadan tedavi edilmelidir. Fakat, kulakçık arasında yer alan delikler çoğunlukla ciddi bir soruna sebep olmadığından önemsenmemektedir.

]]>