Bebekler sebebiyet uyumaz?

Bebeğinizin gece yarısı sürekli uyanmasının altında yatan sebep ya da sebeplerin neler olduğunu merak ediyorsanız, sizler açısından bebekler sebebiyet uyumaz uzmanlarımızın açıklamalarından yola çıkarak cevabını paylaşıyoruz. Çoğu anne ve baba bebeklerinin gece yarısı sürekli uyanmasından, uyku sorunu çekmesinden endişeye kapılırlar. Uzmanlar bu konuda, bebeklerin gece uyanmasının aslında ciddi bir sorun olduğunun belirtisi olduğunu söylüyorlar. Eğer ki iştah, altının pis olması ya da herhangi bir dış sebepten dolayı bebekler herhangi bir rahatsızlık çekmiyorlarsa uyanmadan sabaha kadar mışıl mışıl uyurlar.

Bebekler sebebiyet gece uyumaz?

Bebekler gece sebebiyet uyumaz?

Doğumun ilk altı ayında bebekler geceleri sürekli uyanıyor ve uyumakta zorluk çekiyorlarsa bu sorunun nedenleri ve çözüm yolları yazımızın devamında.

Anneden ayrı kalma endişesi

Bebeklerin hepsi annelerini yanında isterler. Geceleri bebeğiniz ile birlikte uymuyorsanız onu bu uykusuzluk probleminden kurtarana ve uyku düzenine alıştırana kadar onunla aynı yatakta değil ama aynı odada uyuyun. Bebeğiniz büyümeye başlayınca ve uykusunun düzene girip daha da derinleştiği durumlarda yavaş yavaş onu ayrı odada yatırmaya başlayabilirsiniz.

Gastroesophageal Reflux sorunu

Bu sorun bebeklerin birçoğunda husule gelen ve izli tıbbi bir sebebiyet olarak bir sorundur. Bebek düz bir yüzeye yattığı zaman mide asitleri tüketmek borusuna doğru akar ve kusma isteği uyandırır. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi mide ekşimesi denilen bir ağrı husule gelir ve bebek bu sebeple geceleri uyumakta zorlanır.

Alerjik reaksiyonlar

Bebek karnını doyurduktan sonra sürekli huysuzlaşıyorsa yediği besin alerji yapmış olabilir. Bazı bebeklere anne sütü de alerji yapmaktadır. Besin alerjisi olan bebeklerin yanaklarında kırmızı isilik ve makat bölgesinde de kızarıklık husule gelir. Böyle bir yapıda bebeğin beslenme düzeni uzman doktor eşliğinde değiştirilmelidir.

Havaya karşı alerji

Bebeğin uyutulduğu ortamın havası bebeklerde burun tıkanıklık ve kulak zarının arkasında sıvı oluşumuna sebep olduğu açısından bu tür durumlarda bebeklerin geceleri uyumamasına ve sürekli uyanmasına sebep olur. Bebeğin odasında tüylü oyuncuklar, dondurulmuş hayvanlar ve toz olmaması gerekir. Aynı zamanda bebek odaları günlük olarak temizlenmeli ve havalandırılmalıdır.

]]>