Bebekler ne zaman yürür?

Hemen hemen her bebek aynı dönemde yürümeye başlar lakin bazı genetik faktörlerin etkisinden dolayı bebeğin yürümesi gecikebilir ya da erken dönemde olabilir. Çoğunlukla anne ve baba bebekliklerinde hangi dönemde yürümeye başlamışlar ise bebeğinde o dönemler içinde yürümesi söz konusu olmaktadır. Ancak genetik faktörlerin yarı sıra bir takım nedenler bebeğin yürüme döneminde farklılık göstermesine sebep olabilir.

Bebek ne zaman yürümeye başlar?

12 ile 15 ay arasında bebeklerin yürümesi beklenir ve çoğu bebekte bir yaşına girdiği gibi ya da girmesine yakın dönemlerde yürümeye başlar. Tabi ki 9 aylıkken yürüyen ve 18 aylık olmasına rağmen yürümeyen bebeklere de rastlamak mümkün. Bebeğin genetik faktör dışında yürümesini etkileyen sebepler, kilosu, hevesi, geçirdiği sağlık sorunları, yürümeye başladığı zaman düşmenin etkisinden dolayı korkması, maceracı bir kişiliğe sahip olmasıdır. Bu etkenler bebeklerin erken ya da geç yürümesine sebep olur.

Çoğu anne ve baba bebeği ile akran olan bir başkasının bebeğinin yürüdüğünü gördüğünde ‘benim bebeğim sebebiyet yürümüyor’ diye endişeye kapılırlar. Eğer ki bebeğinizin son derece sağlıklı ise ve hekimde bir problem olmadığını söylüyorsa sabırla bebeğinizin yürümesini bekleyin ve endişeye kapılmayın. Kesinlikle bebeğinizin bu doğkırmızı yürüme sürecini hızlandırmak açısından yanlış davranışlar sergilemeyin. Bebeğiniz sağlıklı ise er-geç yürüyecektir.

]]>