Bebekler alerjiden nasıl korunur?

Bebeklerde alerji genetik ve çevresel etkenlerin sebebi sonucu husule gelen ve ebeveynleri en çok endişelendiren durumlardan biridir. Hele ki ya annesinde ya babasında ya da her ikisinde birden alerji sorunu olan çocuğunda alerji olma riski fazladır.

Gebelik döneminde bir kadının alerji olma ihtimali gebelik öncesi yaşantısına göre daha fazladır. Bu sebeple çocukların da alerji olma ihtimali artar. Bunun sebebini ise uzmanlarımız şöyle açıklamaktalar.

Vücudumuza giren yabancı bir madde bağışıklık sistemimiz tarafından atılmaya çalışılır. Bebeklerde vücut açısından yabancı bir madde olarak görülür ve bebeğin vücuttan atılmaması açısından bağışıklık sistemi yabancı maddeye karşı tolerans geliştirmeyi sağlayan farklı bir duruma bürünür. Anne vücudu bebek dışındaki her türlü yabancı maddeye karşı tam olarak korunmadığı açısından alerjik reaksiyonlar karşısında zayıf kalır. Bu durumdan dolayı taze doğan bebeklerde alerji görülme ihtimali yüksek olur ve bağışıklık sistemleri de alerjiye yatkın bir yapıda olur.

Genetik etkenlerin yanı sıra bebeklerden doğduktan sonra çevresel etkenlerden dolayı da alerji olabilirler. Bilhassa anne sütü ile değil de gıdalarla beslenene bebekler alerjiye sürekli yakalanır. Uzmanlar ilk 6 ay bebeklerin anne sütü ile beslenmesini önermekteler. Ek gıdalara geçildiği zaman ise bebeklerde alerji oluşmaması ve ne tür gıdalara alerjisi olduğunu öğrenmek açısından her taze gıda en az 1 hafta arayla ve yavaş yavaş artan miktarlarla bebeğe yedirilmelidir.

Genetik faktörlerden dolayı alerjisi olan bebeklere ek gıdaya başlama yaşı 6 ayı geçmemeli. Eğer geçerse ilk ek gıda ile tanışma alerji gelişimine ne yazık ki katkı sağlar.

Bebekleri alerjiden koruma yöntemleri

 

 

Anne adayları bebekleri alerjiden korumak açısından kesinlikle gebelik dönemlerinde sigara kullanmamalı,bebek doğduktan sonra evde sigara içmemeli, içene de izin vermemeli, doğumu mümkün oldukça normal yollardan yapmalı, en az 6 ay kendi sütü ile beslemeli, ek gıdalara 4-6 ay arası başlamalı, evde halı değil de kilim kullanmalı, bebek yatığı ve yorganı sentetik malzemeden olmalı ve bebeğin yatak çarşaflarını haftada bir kez 60 derece sıcaklıkta yıkamalıdır.

]]>