Bebek reflüsü nasıl geçer?

Sık sık tekrarlanan kusmalar, göğüste yanma, ağrı ve kaşıntı hissi, gaz, karı ağrıları, beslenme sorunları, gelişimde yavaşlama, apne ve akciğer enfeksiyon atakları gibi bebekte bebekten değişen belirtilerle husule gelen bebek reflüsü, taze doğan bebeklerin karşılaşabileceği en ciddi sorunlardan biridir. Özellikle de anne ve babalar bebeklerinin sürekli ağlaması ve kıvranmasına çok can sıkarlar. Peki bebek reflüsünün tedavisi var mıdır? Bebek reflüsü nasıl tedavi edilir? İşte yanıtları:

Bebeklerde reflü tedavisi

Bebek reflüsü çoğu kez kendiliğinden düzelse de, düzelmeyen durumlarda diyet, ilaç ve cerrahi gibi çeşitli tedavi metotları uygulanmaktadır. İlk olarak uzman hekimler bebeğin yaşamış olduğu sıkıntıları tedavi etmeye yani reflünün belirtilerini ortadan kaldırmaya yönelirler. Sonrasında zaten reflü tarihle geçecektir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde reflü belirtileri daha hafif görülmektedir.

Bebek reflüsü tedavisinde mama ile beslenen bebeklerde ilk olarka mama değişikliğie gidilmesi önerilir. Bebeklerde reflünün tedavisi açısından ilaç tedavi metodunda da antiasid tedavisi, H2 reseptör blokörleri, proton pompa inhibitörleri kullanılmaktadır. Tüm bu yöntemlerle geçmeyen bebek reflüsünde son çare cerrahi işlemlerdir. Ancak çoğu bebek cerrahi işleme gerek duymadan bu sorunundan kurtulmaktadır. Nadir olarak bebek reflüsünde cerrahi işleme gerek duyulur.

]]>