Bebek memeden nasıl bıraktırılır?

Daha ilk kez anne olmuş olan tecrübesiz kadınların en çok merak etmiş olduğu konulardan biri, bebeği ne derece süre emzirmek ve ne nasıl memeden bıraktırmaktır. Emzirme, bir bebek ile anne arasındaki en güçlü bağ olduğundan, bebeği memeden bıraktırma işi biraz zahmetli ve zordur. Ancak sabırlı ve azimli olmak, bebeği bir biçimde memeden bıraktırıp ek besinlere yönelmek bebeğin sağlıklı bir gelişim sağlaması açısından son derece önemlidir.

Bebek memeden nasıl kesilir?

Uzun yıllardır uzman hekimler, bebeği 6 ay yalnızca anne sütü ile beslemeyi, 6 aydan sonra anne sütü ve ek besinle bir yaşına kadar devam etmeyi ve akabinde bebeğin memeden kesilmesini öneriyorlar. lakin ek besin ve anne sürü isteğe göre iki yaşına kadar da sürdürülebilir, fakat sonrasında muhakkak bebek memeden bırakılmalıdır.

Bebeği memeden kesmeden en uygun zamanı bir yaş sonrası olduğunu söyleyen uzman hekimler, diş çıkarma, hastalık, taşınma, bakıcı değiştirme ve ayrılık gibi durumlarda bebek açısından memeden kesilmeye uygun bir dönem olmadığını söylemekteler. Bebeğinizi memeden keserken en çok dikkat etmeniz gereken şey, bebeğinizle daha alakalı olmanız, onunla oyunlar oynamalısınız, sürekli okşayıp sevmenizdir.

]]>