Bebek emzirenler yeşil çay içebilir mi?

Gebelikte alınan kiloların doğum sonrası geri verilmesi açısından birçok anne gebelikten sonra hemen yeşil çay tüketmeye başlarlar. Özellikle de karın yağlarını eritme konusunda etkili olan yeşil çay, tam da annelerin doğumdan kalma göbeklerini eritmek açısından birebir faydalıdır. Yeşil çay birçok bünyede zayıflama etkisi göstermekte lakin bazılarında da yan etkilere sebep olmaktadır. Peki yeşil çay emziren anneler açısından sakıncalı mıdır? Emziren anne yeşil çay içebilir mi?

Bebek emziren anne yeşil çay içebilir mi?

Her şeyi fazlası kötü etki olduğu gibi yeşil çayda da aşırıya kaçılması bir takım problemleri beraberinde getirir. Emzirme döneminde olan kadınlar yeşil çay içebilirler, lakin dozunu fazla kaçırmamaları gerekir. Çünkü yeşil çayın ihtiva ettiği kafein, katarin ve tanik asit gibi maddeler anne sütüne oradan da bebeğe geçerek bebekte huzursuzluk, uykusuzluk ve kilo almada zorluk gibi sorunlara yol açabilir.

Emzirme döneminde günde 2 fincandan fazla yeşil çay içilmemesi önerilir. Lakin, yine de riske girmemek ve bebeğinizin gelişimini ve sağlığını tehdit etmemek açısından yeşil çaydan bir süre uzak durmanız öneri edilir. Bebek sütten kesildiği zaman güde 3 fincan yeşil çay içebilirsiniz.

]]>