Bebek alerjisi belirtileri nelerdir?

Bebek alerjisi, anne sütünden sona ek gıdaya geçiş döneminin yaşandığı sürede, bebeğe yedirilen bir takım yiyeceklerin ve içeceklerin, bebekte alerji etkisi yaratmasıdır. Çoğu bebek ek gıdaya geçirilirken bu sorunu yaşar ve ebeveynler bu yapıda bir hayli endişeye kapılır. Bebek alerjisi ciddi sağlık problemlerinin görülmesine sebebiyet vereceği açısından, bilhassa anneler bu konuda çok dikkatli davranmalı ve bebekte alerji belirtileri görünmeye başladığı an, sabıkalı besinleri bebekten uzak tutmalıdır. Peki bir bebeğin alerji olduğu nasıl anlaşılır? İşte bebek alerjisinin belirtileri.

Bebeklerde alerji belirtileri

Kimi yiyecek ve içeceklere karşı bebeğin bünyesinde alerjik reaksiyonlar gelişebilir ve bu besinlerin uyarmış olduğu bağışıklık sistemi, bebekte bir takım semptomlarına görülmesine sebebiyet verir. Bebek alerjisinden kaynaklı olarak husule gelen bu semptomlar, bulantı, kusma, iştahsızlık ve ishaldir. Genellikle bebekte alerjk reaksiyonların gelişmesine sebebiyet olan besin ise, inek sütüdür. İnek sütü gibi bazı hazır mamalarda bebeklerde alerjiye sebep olur ve az önce bahsettiğimiz belirtileri ortaya çıkartır.

Bebeklerde görülen besin alerjisinin bir diğer belirtileri ise, deri döküntüsü, gözlerde kaşıntı, dışkıda kan, öksürük ve solunum güçlüğü çekmedir. İşte bu belirtiler ortaya çıktığı zaman çok dikkatli olmak ve en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. Çünkü durum ciddi olabilir.

]]>