Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Her anne-baba adayı öncelikle sıhhatli bir evlat isterler ama bu isteklerinin yanı sıra bebeğin cinsiyetinin ne olacağı gebeliğin ilk dönemlerinde en merak ettikleri konulardan biridir. Büyük bir merak içinde olan çiftler, bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek açısından cinsiyet tespiti yapan çeşitli yöntemlere yönelirler ama bu yöntemlerin hepsinin doğruluk payı bulunmadığını söylemeliyiz. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek açısından en tutarlı yöntem uzmanların önermiş olduğu yöntemlerdir. Peki bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur diye merak ediyorsanız işte onun cevabı:

 

 

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

 

Amniyosentez veya koryon villus örneklemesi (CVS) uzmanların bebek cinsiyetini tespit etmek açısından kullandıkları yöntemlerdir ve bu yöntemlerle bebek cinsiyeti gebeliğin 10. ve 20. hafta arasında öğrenilmektedir. Hatta bazen gebeliğin 6. haftasında bile bebek cinsiyetinin bu testlerle öğrenildiği iddia edilmekte ama bu iddianın doğruluğu halen araştırılmaktadır.

Ultrason da bebek cinsiyetini öğrenmek açısından doğru sonuç veren bir yöntemdir. Ultarson ile de gebeliğin 16. haftasından itibaren bebek cinsiyeti öğrenilmektedir. Kesin bilgi veren yöntemlerden birisi olan ultrason 20. haftadan itibaren %90 sonuç verir.

]]>