Bebeğim sebebiyet kusuyor?

Bebeği emzirdikten sonra ya da bebeğe bir şeyler yedirdikten sonra bebeğin tüketmiş olduğu şeyleri geri çıkarması yani kusması her anne ve babanın en çok endişe ettiği sorunlardan biri olmaktadır. Peki ama bebeğin karnını doyurma işleminden sonra yemiş olduğu şeyleri ya da içtiği sütü geri çıkarmasını normal midir yoksa bu yapıda yapılması gereken herhangi bir husus mu var? İşte bu soruların cevaplarını siz anne ve babalar açısından sayfamızda paylaşıyoruz.

Anne ve babayı bir hayli tedirgin yapan bu sorunu yaptıkları araştırmalara bağlı olarak uzmanlar şöyle açıklıyor:

Her bebek ilk 3 ayında yediklerini her gün bir kere kusmaktadır. Bu sorun bebeklerde bir hastalık olduğunun göstergesi değil yalnızca bir bulgudur. Bu yapıda ailelerin en çok dikkat etmesi gereken kusmanın zorlanmasız ve zorlanmalı olup olmadığıdır. Bebek lakin günde zorlanmasız olarak bir ya da iki kere azar azar ya da ağız dolusu bir biçimde kusuyorsa ve bebeğin kilo alımı normal ise bu durumdan korkmaya gerek yoktur. Bebeğin büyüyüp gelişmesiyle birlikte bu sorun ortadan kalkacaktır. Ancak bebek zorlanmalı bir biçimde kusuyorsa bunun sebebi çoğu zaman mide içeriğinin tüketmek borusuna kaçışıdır. Bu sorunun sebebi ise mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen kasılma yetersizliği olmakta ve ekseri doğumdan sonra 3. ile 10. günler arasında husule gelmektedir.Bu sorun bebeğin kilo alımını etkilemez.

Bebeğin kusma nedenlerinden biri de beslenme şeklidir. Anneler bebeklerini emzirirken hava yutmamasına, aşırı ya da hızlı emmemesine ve emzirdikten sonra muhakkak gaz çıkartmasına dikkat etmelidirler.

]]>