Bebeğim duyuyor mu?

Bebeğinizin sizi duyup duymadığından yana şüpheleriniz varsa bu yapıda haklılık payınızın olacağını düşünerek şüphenizin üstüne gidin ve bebeğinizin sizi duyup duymadığından kesin olarak emin olun. Bebeğinizin işitme kaybı sorunu olup olmadığını belirlemek açısından size yardımcı olacak bilgileri aşağıda sıraladık. Bu bilgilerden yola çıkarak bebeğinizin duyup duymadığını kontrol edin, bir olumsuzluk gözlediğinizde hemen kulak-burun-boğaz doktoruna giderek hekimden yardım isteyin.

Mütenevvi nedenlerden ötürü taze doğan bebeklerde işitme kaybı nadir olarak rastlanan bir sorun olsa da, oldukça ciddiye alınmalıdır. Çünkü işitme kaybı bebeğin konuşamama sorununa da yol açacaktır. Kulakları duymadığı açısından konuşmaları anlayamayacak ve işitme sorununa birde konuşma sorunu eklenecektir.

Aşağıda uzmanlarımızın bebeğimin duyduğunu nasıl anlarım sorusunun cevabı var. Sıraladığımız maddeleri bebeğinizin üzerinde inceleyin.

Bebeğim beni duyuyor mu?

 

Doğumun ardından ani seslere (örneğin, kapı çarpması gibi) uyuyan bebek uyanır ya da uyanık ise de gözlerini kırpar.
Bir aylık bir bebek ani duyduğu ve uzayıp giden (örneğin elektrik süpürgesi) sesleri dinler.
Dört aylık bir bebek ise annesini görmese de sesini duyması bile onu mutlu eder, gülümsetir. Eğer bebeğinizin arkasında durup ona seslenirseniz dönüp size bakar.
Yedi aylık bir bebek ise lakin ki oyuna çok dalmamışsa duyduğu tüm seslere tepki verir, dönüp bakar.
Dokuz aylık bebek artık yavaş yavaş tüm sesleri tanır ve duyduğu her sese döner bakar. Kendi kendine yüksek ses çıkardığı zaman da mutlu olur.
On iki aylık yaşına basmış bir bebek ise adı söylediğinde veya tanıdığı kelimeleri duyduğunda (evet, hayır, bay bay gibi) muhakkak jest ve mimikleri ile tepki verir.

]]>