Bebeği sütten keserken memede süt birikmesi

Göğüslerde süt birikmesine sebep olan pek çok durum söz konusu olduğu gibi, bebeği sütten kestikten sonra ya da bebeğin emmeyi kendisinin bırakmasından dolayı memede süt birikmesi annelerin en çok yakındığı sorunlardan biridir. Bebeği emzirmeyi bıraktıktan sonra memede süt birikmesi annelerin göğüslerinde ağrıya yol açan bir durum olduğundan artık emzirmeyen anneler bu durum karşısında ne yapmaları gerektiğini merak ederler. Memeden kesince memede süt birikmesi durumuna karşı yapmanız gerekenleri bakın uzman doktorlar nasıl açıklıyor.

memede-sut-birikmesi

Memede süt birikmesi

Bebeğin artık anneyi emmiyor olması memelerde süt salgısının artmasına ve birikmesine sebebiyet olduğundan göğüslerde aşırı bir ağrı husule gelir ve gerginlik hissedilir. Süt kanallarının boşaltılmaması bu durumun sürekli olarak yaşanmasına sebebiyet verir ve göğüslerde baskı oluşur.

Anne memesini ellediği zaman şişlik hisseder. bu şişliğin inmesi açısından koltuk altından göğüs ucuna doğru masaj yapılabilir. Ayrıca ılık bir duş almak ve duş esnasında da memeye masaj yapmak sorununuza iyi gelecektir. Ancak ağrının şiddeti fazlalaştıysa ve akabinde ateşlenme meydana geldiyse uzman bir hekime görünmenize yarar var.

Annenin sütünü boşaltması da işe yaramaktadır. Anne sütünü sağarak süt kanallarında tam bir boşalma olmasını sağlayabilir. böylece süt kanaları boşalır, şişlik azalır ve ağrı da diner.

]]>