Bayramda Çok Şeker Tüketimine Dikkat

Ramazan bayramına adetlı günler kaldı, ve herkesde  büyük bir coşku var. Alışverişler yapılıyor, şekerler, kolonyalar  alınıyor.  Fakat fazlaca şeker tüketimi yapılmamalı. Çocuklara, misafirlere  ikram ettiğimiz şekerler fazla tüketildiği zaman dişlerimizde mikro çatlaklara yol açarak diş çürümesine etki ediyor. Bayramda şeker tüketimi ile ağızdaki asidik ortamın arttığını, ağzın suyla çalkalanması durumunda bile bu asidik ortamın kaybolmasının yaklaşık 40 dakikayı bulduğunu sizlere söylemek isteriz.
Şekerli besinler ne derece doğkırmızı olsalar bile asit oluşturuyor.Türkiye nüfusunun yüzde 80-90′ının dişlerinde mikro çatlaklar var. Bu yazımızda fazla şeker tüketiminin zararlarına deyiniyoruz…

 

Bazı bölgelerde oluşan plakların temizlemesinin zor olduğunu ifade yapan Durmuş, yemeğin çürük oluşturma potansiyeli olan bir gıdayla bitirilmemesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Durmuş, piyasada satılan, dişin çürümesini engellediği veya dişi koruduğu iddia yapan ürünlerin başlı başına diş çürümelerine karşı önleyici etkisi olmadığını, bu tür ürünlere itibar edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

]]>