Bal’ın insan sağlığı açısından önemi Bal ve Balın faydaları

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez lezzeti haline gelen bal, lezzetinin yanı sıra, sağlık açısından,  çok faydalı ve besin değeri oldukça yüksek bir gıdadır. Bir çok hastalığa iyi geldiği kesindir. Örneğin öksürük, soğuk algınlığı, bel ağrıları, ishal vb. gibi daha saymakla bitmeyen bir çok  daha  özelliğe sahiptir bal. Uzmanlar başta çocuklarımız olmak üzere herkese günlük tükettikleri besinlerin içerisinde,  mutlak suretle balada yer verilmesi  gerektiğini  belirtiyor, ve bunun sağlık açısından önemli olduğunu söylüyorlar. Sizlere bu yazımızda  mücizevi balın nelere faydalı olduğunu, sizleri bilgilendirmek adına sizlere aktarıyoruz…

 

Bal, bel ağrıları açısından havanda dövülen kuyruk yağı ile karıştırılıp sürülürse 3 günde ağrı gün geçtikçe azalır ve sonucunda yok olur.

Bal, soğuk su ile karıştırılıp içilirse ishali durdurur, sıcak su ile veya ılık su ile içilirse kuvvetli müshil olur.

Bal, boğaz ağrılarında ılık nemli bezle boğaza sürülüp sarılırsa ağrı kısa zamanda geçer yok olur.

Bal, bir ölçü tuzla karıştırılıp, devamlı içilirse balgam söktürür.

Bal, sırt ağrılarında ağrıyan yere sürülür, üzerine dövülmüş karabiber ekilirse ağrı kesilir.

Bal, beynin çalışmasını kolaylaştırır. Düşünceye mükemmellik kazandırır.

Bal, kan yapar. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Kan dolaşımını hem düzenler, hem kolaylaştırır ve damar sertliğinde olumlu etki yapar.

Bal, yağın hazmını kolaylaştırır, anne ve inek sütünün demir eksikliğini tamamlar, iştah açar ve bağırsaklara özgü hareketleri artırarak rahatlık sağlar.

Bal, kalp çarpıntısından ve yüksek tansiyondan şikâyetçi olanlar açısından son derece yararlı bir besindir.

Bal, yiyerek, sinir bozukluğundan yakınan uykusuz kişiler rahatlayabilirler.

Bal, altını ıslatan çocuklara 1-2 ay devamlı yedirilirse bu huylarından vazgeçtikleri saptanmıştır. Çünkü balın sinirler üzerinde olumlu etkisi vardır.

Bal, beslenmeden doğan bazı eksiklikler çocuklara ve hatta büyüklerde bile kemikle ilgili hastalıkların tedavisinde çok faydalıdır.

Bal, hem sabah hem gece devamlı yedirilirse sarılığın çok kısa zamanda tedavi edilmesinde yardımcı olur.

Bal, kusma, öksürük, bronşit gibi hastalıklarda kaynatılmış arpa suyu ile içirilirse hastalık tedavi edilir.

Bal, bademciklerin doğkırmızı ilacıdır. Kaynatılmış ada çayına biraz sirke biraz bal karıştırılıp önce gargara yapılıp sonra yudum yudum içilirse boğaz içindeki ağrılar geçer, bademcik iltihaplarında iyileşme görülür.

Balın çabuk enerjiye dönüşen hazır gıda maddesi olması özelliği ile sporla meşgul olan kimselere enerji vermek açısından ve yorgunluklarını gidermek açısından sade veya portakal suyuna karıştırılarak kullanılmaktadır.

Bal, kozmetik sanayisinde çeşitli güzellik malzemelerinin yapımında da kullanılmaktadır. Bal, limon suyu ve bir bardak sıcak su ile içildiğinde boğaz ağrısını ve öksürüğünü giderir, gribe yakalanmış kişileri rahatlatır.

]]>