Balın faydaları nelerdir?

Balın faydaları bir takım araştırmalar neticesinde ortaya çıkmış ve çok eski zamanlardan beri bilinen bu faydaları ile sağlık açısından önemli bir besin haline gelmiştir. Uzmanlar balın düzenli bir biçimde alımını önermekte olup, bilmeyenler ve merak edenler açısından balın faydalarını içindeki bileşenlere göre ayrı ayrı açıklamışlardır. Ancak balın faydalarından yararlanmak açısından katkısız olan balları kullanmak gerekir. Ne yazık ki her besinde olduğu gibi balda da katkı maddesi kullanılabiliyor ve bu da balın faydalarını etkisiz hale getiriyor. Bu sebeple katkısız bal almaya özen göstermeli, katkı maddesi içeren ballardan uzak durulmalıdır.

balin-faydalari

Balın faydaları

Bal tek başına tüketildiğinde pek çok soruna yarar sağladığı gibi, şerbet halinde ya da limon ve süt ile karıştırılıp içildiğinde de fayda sağlamaktadır. Özellikle de hekimler öksürük açısından bal şerbeti içilmesini öneriyorlar. Nezle sorunu olanlar ise limon veya süt ile karıştırıp balı tüketebilir. Eğer ki kabızlık sorununuz varsa, sıcak suyun içine bal ekleyerek yine şerbet halinde içebilir, sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Bal antibakteriyel bir özelliğe sahip olduğundan dolayı kesinlikle bakteri ve mantar oluşturmaz, bozulmadan uzun süre saklanabilir. Bal, mideye kuvvet verir, ağrıyı dindirir, gözün keskin görmesini sağlar, damarları açar, romatizmayı iyileştirir alerjik hastalıklara iyi gelir ve iştah açıcı olup kilo almaya yararlıdır.

Arzu ederseniz balı doğkırmızı diş macunu olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle de diş macunu olarak kullanıldığı zaman hem diş ve diş etlerine yararlı olur hem de ağız sağlığını korur. Dişlerin beyazlamasına yardım eder ve diş eti mikroplarını giderir. Boğaz iltihaplarına karşı da etkisi oldukça büyüktür. Hem iltihabın kurumasını sağlar hem de üremesini önler.

Balın yararları arasında karın ağrısını dindirmek, veremi iyileştirme, idrar yollarını temizleme, balgam söktürme, yanıkları tedavi etme, varis faydalarını giderme de yer alır. Karaciğerin fonksiyonunu düzenleme, karaciğerde yağ sorununu tedavi etme, cildi güzelleştirme, saçlara canlılık ve parlaklık kazandırma, kolesterolü düşürme, terlemeyi önleme, sarılığı kısa sürede iyileştirme de balın faydaları arasında sayabileceklerimizdir.

]]>