Bahar depresyonundan korunma yolları

Kış mevsimi yavaş yavaş yerini bahara bırakmaya hazırlanırken, tüm doğada olduğu gibi insanlarda da canlanma, neşe ve coşku hali uyanır. Ancak mevsim geçişleri özellikle de kıştan bahara geçiş bazı sıkıntıları da beraberinde getirir…

Mevsimsel depresyonun en önemli nedeni biyolojik faktörlerdir. Genetik yatkınlığı olan bireylerde daha sık görünür. Her mevsim dönümünde vücudumuzun taze bir biyo-psiko-sosyal ritme alışması gerekiyor.

Bazılarımızda bu biyoljik saat taze duruma ayak uyduramaz ve beyin kimyası olumsuz etkilenir. Baharın gelişiyle birlikte beyindeki serotonin ver melatonin hormonundaki değişimler depresyona yol açabilmektedir.

Kişinin psikolojik yaşam öyküsü içinde bulunduğu olumsuz yaşam koşulları baharla birlikte beklentilerin artması ve kışın yapamadıklarını yapma kaygısı da depresyonun oluşumunda etkilidir.

Bazı insanlarda taze bir duruma adapte olmak kaygı uyandırabilir. Ayrıca kansızlık, vitamin eksikleri, troid bozuklukları gibi organik nedenlerde bahar yorgunluğu ve depresyona yol açabilir.

Peki, bahar depresyonundan nasıl korunabiliriz? İşte bahar depresyonundan korunabilmek açısından dikkat edilmesi gereken noktalar…

Uyku
Vücudun biyo ritmini dengede tutmanın en önemli yolu düzenli ve kaliteli uyku uyumaktır. Erken yatıp erken kalkmak, her gün aynı saatte uyumak yorgunluk ve stresi azaltır.

Alışkanlıklar
Aşırı kafein, sigara, alkolden uzak durmak gerekir. Özellikle su tüketimi artırılmalıdır.

Düzenli egzersiz ve egzersiz
Düzenli egzersiz beyine mutluluk hormonu salgılatır, enerji verir, kas iskelet ve sinir sistemini güçlendirir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar vasıtalara bağımlı yaşamakta hemen hemen hiç yürümemektedir. Bunun yerine kısa mesafelere yürüyerek gitmek, arabayı özellikle uzağa park etmek, toplu taşıma kullanıyorsak iki üç durak önce inmek yararlı olacaktır. Yine asansör yerine merdivenleri yürüyerek çıkmak, oturarak çalışıyorsak 1 saatte bir kalkıp dolaşmak gibi pratik çözümler üretilebilir.

Güneş ışığında yararlanmak
Fırsat buldukça güneşli günlerde aleni havada yürüyüş yapmak mevsimsel depresyondan çıkmak açısından önemlidir. Mümkünse oksijenin normalin üstünde olduğu deniz kenarı ve yeşil alanlar tercih edilmelidir. Bütün gün kapalı, güneş almayan mekânlarda çalışanlar öğle tatillerinde, molalarda dışarı çıkarak güneşten yararlanmalıdır.

Beslenme
Vitamin ve mineral açısından sağlıklı beslenmek enerji ihtiyacını destekleyecektir. Mevsimsel sebze ve meyveler vücudumuzun ihtiyacı olan değişimlere ayak uydurmamıza yardımcı olur. B ve C vitaminleri, folik asit, magnezyum, demir, potasyum ve çinkodan zengin gıdalar (ıspanak, mısır, muz, kayısı, çilek, kepekli un, kepekli pirinç, yulaf, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, üzüm, badem, fındık ) bol tüketilmelidir. Ginseng ve gingko biloba çayları da, yorgunluğa iyi gelir, enerji verir. Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte fazla kilolardan kurtulmak açısından yapılan sağlıksız, düşük kalori değerine sahip diyetler ve zayıflama ilaçları da depresyona yol açmaktadır. Bunun yerine egzersiz ve sağlıklı beslenme yoluyla zayıflama tercih edilmelidir.

Kendini mutlu etmek
Pozitif düşünmek, hayattan zevk almak, baharın getirdiği güzelliklerden yararlanmak, doğayla bütünleşmek, geleceğe olumlu bakmak, baharın kendimizi yenilemek, canlandırmak açısından fırsat olduğunu düşünmek bize kendimizi mutlu hissettirir. En azından balkonumuzda, bahçemizde, evimizde ya da işyerimizde birkaç bitki, çiçek besleyerek doğadaki uyanışa eşlik edebiliriz.

Arkadaşlar
Mutsuz, bezgin, her şeyden yakınan, memnuniyetsiz insanlardan uzak durmalı, bunun yerine sevgi dolu, enerjik, gülebilen ve güldüren kişilerle birlikte olmalıyız.

Depresyon geçmişi
Eğer kişinin bahar aylarında tekrarlanan mevsimsel özellikli depresyon öyküsü varsa, bu dönemde mutlak suretle bir uzmana danışmalı, gerekli tedaviyi görmelidir. Tüm bu önlemlere rağmen depresyon belirtileri ortaya çıkar ve şiddetlenirse profesyonel yardım almak gerekir. Diğer depresyonlarda olduğu gibi mevsimsel depresyon da tedaviye iyi yanıt verir. İlaç tedavisi, kısa süreli psikoterapiler, bilişsel-davranışçı terapi, ışık tedavisi, uyku ve iştah bozukluklarında melatonin kullanımı gibi tedavi seçenekleri mevcuttur.

]]>