Bağırsak (kolon) kanseri ameliyatı

Her kanser çeşidindeki gibi bağırsak kanserinde de erken teşhis hayat kurtarırken, tümörün fazlaca yayılmamış olması da tedavi şansını yükseltmektedir. Bağırsak kanserinin tedavisi açısından çoğu kişide cerrahi işlemlere başvurarak tümör ameliyat ile alınmaktadır. Bağırsak kanseri ameliyat sonrası ise radyoterapi ve kemoterapi uygulanmaktadır.

 

Kolon kanseri ameliyatında cerrahi uzman erken evrede teşhis edilen kanserli hücrenin tamamını çıkartacaktır. Bu sayede kanserden ilelebet kurtulmuş ve hayatınıza kaldığınızdan yerden sağlıklı bireyler olarak devam edebileceksiniz. Bağırsak kanserinin yayıldığı durumlarda ise tam bir iyileşme ne yazık ki beklenemez. Böyle bir yapıda kanserli hücreyi almak yerine kanseri yavaşlatacak ve bağırsak tıkanıklığını yok edecek işlemlere başvurulur.

Tümörün boyutu da ameliyatın seyrini değiştirebilir. Küçük çaplı tümörler ufak bir operasyon ile ortadan kaldırılırken, büyük tümörlerde bağırsağın bir kısmı alınabilir. Ayrıca ameliyat yapan cerrahi hekim gerektiğinde ilave dokuda çıkartabilir.

]]>