Bacaklarda kaşıntı ve kızarıklık sebebiyet olur?

Cilt oldukça hassas bir duruma sahip olduğundan ve özellikle de ısıya karşı oldukça duyarlı olması bir takım dış etkenlere ve hastalıklara karşı dayanıksız kalarak mütenevvi sorunlar yaşamamıza sebep olur. Bu sorunlardan bir tanesi de bacakların aşırı bir biçimde kaşınması ve tabir-i caizse pancar gibi kızarmasıdır. Bacaklarda kaşıntı ve kızarıklık ekseri soğuk kış aylarında sıklıkla husule gelir. Peki nedeni nedir? İşte sizlere bacaklarda kaşıntı ve kızarıklık nedenleri.

Bacaklarda kaşıntı ve kızarıklık nedenleri

Hassas yapıdaki cildimiz her zaman bir ölçü neme ihtiyaç duyar. Kış mevsimlerinde soğuk havalardan dolayı iyice kuruyan ve ısınma sistemlerinin de bulunduğumuz ortamı kurutması bacaklarda kaşıntıya sebep olur. Kızarıklık ise kurumuş ve bir hayli kaşınan bacakları sürekli kaşımaktan olur. Özellikle de çocuklar, yaşlılar ve kuru cilde sahip olan bacaklarda kaşıntı ve kızarıklık sorununu sıklıkla yaşarlar.

Cildin nem tutma kapasitesi azaldıkça deride tutunan su da azalmaktadır. Yetersiz neme sahip ortamlarda bulunmak ve kuru havaya maruz kalmak cildin nem dengesini bozar. Nem dengesi bozulan ciltte kaşıntılar başlar ve kaşınmanın etkisiyle de hem kızarır hem de pul pul dökülür. su banyosu yapmak, kalorifercilerimiz ve elektrikli ısıtma aletlerini kullanmak bu sorunun husule gelmesinde rol oynar.

]]>