B12 vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

Karaciğer, dalak, sığır eti, yumurta, süt, peynir ve balıkta bol ölçüde olan B12 vitamini, bu besinlerin tüketilmemesi durumunda vücutta B12 vitamin eksikliğine yol açacak ve bunun sonucunda vücutta mütenevvi sorunlar gelişecektir. Bu sorunlardan herhangi biri sizde hissediliyorsa, B12 vitamin eksikliğini gidermek açısından bu gıdaların tüketimine ağırlık vermeli, lakin aşırıya da kaçmamaya dikkat etmelidir. Peki B12 vitamin eksikliği olduğu nasıl anlaşılır? İşte B12 vitamin eksikliğinin belirtileri:

B12 vitamin eksikliği belirtileri

Vücutta b12 vitamin eksikliği bulunduğu zaman kişinin konsantrasyon bozukluğu ve hafıza zayıflığı gibi sorunları ortaya çıkar. Ağız kenarında oluşan çatlaklar ve tekrarlayan ağız ülseri de, B12 vitamin eksikliği belirtileri arasındadır. İshal, yorgunluk, kol ve bacaklarda uyuşukluk da, B12 vitamin eksikliğinden kaynaklı sorunlardır.

B12 vitamin eksiliği sonucu husule gelen bir diğer şikayetlerde, iştah kaybı, bulantı, halüsinasyon, anemi, davranış değişiklikleridir. Bilinç bulanıklığı ve sayı düzensizliği sorunları da, B12 vitamin eksikliği olduğunun anlaşılmasını sağlayan sağlık problemleridir.

]]>