B Vitamini ve Faydaları

B vitaminleri, birbirleriyle ilişkide olan ve suda çözünen bir grup besin maddesidir. Bu vitaminlere B-kompleks adı da verilir. Bu vitaminler de diğer vitamin ve mineraller gibi vücut tarafından üretilemez olduklarından, edinmenin tek kaynağı beslenmedir. Eksikleri vücutta eksiklik durumlarında klinik semptomlar görülse de maddenin vücuda verilirse semptomlarda geriye gidilebilir.B Vitamini ve Faydaları

Hepsi birlikte sinir sistemi, ruh sağlığı ve etkin sindirim korunmasında görevlidir.  Peki bu vitaminlerin tek tek görevleri nelerdir ve eksikliklerinde ne gibi belirtiler görülür?

B1 (TİAMİN)

Vücutta karbonhidratlardan, yağdan ve alkolden enerji edebilmek üzere çalışan bir enzime katılır.

B1 su da çözünen bir vitamin olduğundan ve çevre koşullarından en çok etkilen vitaminlerden olduğundan kolaylıkla besinlerde B1 değeri düşebilir. Besinleri kaynatma, dondurup-çözme işlemleri sırasında besin B1 bakımından fakirleşir.

B1 Eksikliği: 

B1 vitaminin eksikliği beriberi adı verilen bir hastalığı doğurur. Bu hastalık, B1 hızlı tedavi edilemezse ölümcüldür. Belirtileri kas güçsüzlüğü, bulantı, iştahsızlık ile kalp ve akciğere hasar verebilecek sıvı birikmesidir. Bunun yanında B1 eksikliklerinde, depresyon, konsantrasyon eksikliği ve hafıza kaybı gibi mental bozukluklar da görülebilir.

Bulunduğu besinler; maya özü, kahvaltılık tahıl, kuru soya fasulyesi, pirinç, kepekli ekmek, bezelye, beyaz ekmek, patates, tavuk ve süt…

B2 (RİBOFLAVİN)

B2 oksijen varlığında proteinler, yağlar ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesi görevine katılırlar.

B2 Eksikliği:

B2’nin ana kaynağı süt ve ettir bu nedenle, en büyük eksiklik riski altında olanlar vejetaryenlerdir. Eksikliği durumunda dudaklarda yanma, ağrı ve dil hastalıkları gibi ağız ile ilgili şikayetlere neden olur. Gözlerde yanma, kaşıntı ve görme yorgunluğuna neden olabilir.

Bulunduğu besinler : Maya özü, kuzu ciğeri, buğday özü, peynir, süt ve tavuk..

B3(NİYASİN)

Vücutta iki enzim oluştur, yiyeceklerden enerji ortaya çıkması için çalışır.

B3 Eksikliği:

Eksikliğinin temel nedenlerinden alkolizmdir. B3 vitamininin ciddi  eksikliği ölümcül pelagra hastalığına neden olur.Daha hafif eksikliklerde yorgunluk, hafıza kaybı ve depresyon görülebilir.

Bulunduğu besinler: et ve et ürünleri, patates, ekmek ve zenginleştirilmiş tahıllar…

Gut, diyabet, mide ülseri, karaciğer hastalıkları bulunan insanlar B3 vitamin desteği kesinlikle kullanmamalıdır.

B5 (PANTOTENİK ASİT)

B5 vitamini de yiyeceklerden enerji ortaya çıkarmakla görevlidir. Bunun yanında ise böbrek üstü bezinin fonksiyonlarında ve antikorların yapımında da çok önemlidir.

B5 Eksikliği:

B5 eksikliği bariz bir hastalığa neden olmaz. Eksikliği durumunda  yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, kas güçsüzlüğü görülür.

Bulunduğu besinler : Bira mayası, Maya özü, fındık, buğday kepeği, yumurta ve tavuk..

B6 ( PİRİDOKSİN) 

Protein metabolizmasında önemli bir rol oynar ve enerji üretimi, yağ metabolizması, merkezi sinir sistemi aktivitesi ve hemoglobin üretimde görevlidir.

B6 Eksikliği:

Eksikliğinde gözler, burun ve ağız çevresinde pul pul kabuklu yağlı bir cilt oluşumu gözlenir. Beyaz kan hücrelerinde eksilme ve bir tip anemi de görülebilir. Bu vitaminin desteği adet dönemi gerginliğinin azaltılmasında da kullanılmaktadır.

B12 (KOBALAMİN)

B12 kolbalt içerir ve ölümcül anemiyi önleme yeteneğinden dolayı ölümü önleyici faktör olarak tanınır.  DNA sentezi, özellikle kırmızı kan hücrelerinin üretimde çok gereklidir.

B12 Eksikliği:

B12 vitamini eksikliği, kaçınılmaz olarak öldürücü anemiye neden olur. B12 eksikliğinin belirtileri her zaman kendini göstermez, geriye dönüşü olmayan nörolojik hasarların oluşmasına neden olabilir.