Ayçiçeği faydaları nelerdir?

Uzman Diyetisyen Nesrin Artan, ayçiçeğinin ihtiva ettiği antioksidan ve minerallerin sağlığımı açısından oldukça faydalı olduğunu, ayçiçeğinin iyi yağlardan biri olmasından dolayı sıklıkla tüketilmesi gerektiğini daha önce yapılmış olan bir araştırmaya dayanarak dile getirdi. Uzman diyetisyenin ayçiçeğinin yararları nelerdir, sorusuna karşılık yapmış olduğu açıklama ise şöyle;

Diyetisyen Nesrin Artan, ay çiçeğinden alınan ay çekirdeğinin başta kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere mütenevvi kronik hastalıklara karşı savaştığını ve hastalıkların görülme riskini azalttığını söylemektedir. Bedenin işlevini yerine getirmesi açısından gerekli olan vitamin ve mineraller fazlaca ay çekirdeğinde bulunmaktadır.

Ay çekirdeği aynı zamanda göz sağlığını da korumaktadır. Görme kayıplarının yaşanmasına sebebiyet veren maküler dejenerasyon da ay çekirdeği sayesinde engellenmektedir. Ay çekirdeğinde olan besin öğeleri hücreleri koruduğu açısından özellikle kadınların sağlığını korumaktadır.

Ay çekirdeği iyi kolesterol olan HDL’yi yükseltmekte, kötü kolesterol olan LDL’yi ise düşürmektedir. Ayçiçeği yağının yüzde 90’ı doymamış yağlardan oluştuğu açısından yararlı olan yağlardan adetlmakta ve uzmanlarca önerilmektedir.

]]>