Atopik egzama tedavisi

Bağışıklık sisteminin bahar polenlerinden, ev tozu alerjenlerinden, gıda alerjeni antikorlarından ve küf mantarı gibi hava yoluyla vücuda giren çeşitli alerjen etkiler yüzünden daha çok bebeklerde ve ergenlerde nadiren de yetişkinlerde görülen bir sorundur, atopik egzama. Atopik egzama egzama hastaığıın kronik bir şekli olan kaşıntılı cilt hastalığı olmaktadır. Atopik egzamanın tedavisi mümkün haldedir, lakin zorlu ve uzun süren bu tedavi sonrasında hastalığın kesin olarak geçtiği herkes açısından söylenemez.Çünkü atopik egzama tedavi edilse bile yeniden husule gelme riski söz konusudur.

Atopik egzama nasıl geçer?

Atopik egzama tedavisinde bu zamana kadar kortizon içeren ilaçlar kullanılmıştır, lakin bu ilaçların hastalar üzerinde bir takım olumsuz etkilere sebep olması nedeniyle atopik egzama tedavisi açısından taze bir yöntem geliştirilmiştir.

Atopik egzama tedavisinde kullanılan kortikosteroid preparatları deride incelme, deri enfeksiyonları, deri çatlamaları, kılcal damar genişlemeleri, deri içi kanamaları gibi yan etkilere sebep olduğundan ve geniş yüzeylerde deriden emilip kana ulaştığında sistemin yan etkilerde söz konusu olduğu açısından uzman kontrolünde kullanılması gereklidir. Özellikle hassas olan göz çevresi, yüz, koltuk altı, boyun ve kasıklarda kortikosteroid kremleri kullanırken çok dikkat edilmeli ve önerilen süreden uzun kullanılmamalıdır.

Atopik egzama tedavisi açısından taze geliştirilmiş kortizon içermeyen ilaçların hem deride emilimi çok az hem de yan etkileri bulunmamaktadır. Kortizon içermeyen ilaçların kullanımı özellikle de bebek ve çocuklar açısından son derece önemlidir. Hassas ve geniş bölgelerde de bir sorun yaratmayacağı açısından güvenli bir biçimde kullanılabilir.

]]>