Atopik egzama sebebiyet olur?

Ekseri bebeklerde sıklıkla görülen bir cilt sağlığı sorunu olan atopik egzama, ergenlik dönemindeki çocukları da etkileyen bir hastalık olmasının yanı sıra aynı zamanda nadiren de olsa yetişkinlerde de çeşitli belirtilerle husule gelmektedir. Atopik egzama egzama hastalığının kronik bir şekli olmaktadır. Yani hastalık tedavi edilse bile yeniden ortaya çıkma riski vardır ve tedavi olan çoğu hastada da yeniden meydana gelmiştir.

Atopik egzama nedenleri

Atopik egzama hastalığında daha çok vücudun boyun, göz kapakları, dirsek önü ve diz arkası gibi bölgeleri etkilenmekte olup bu bölgelerde kızarıklık, kaşıntı, cilt kuruluğu gibi belirtiler söz konusudur. Gün içinde vücut kaşıntısı sürekli olarak devam eder ve özellikle de geceleri kaşıntının şiddeti artar. Peki atopik egzama nedenleri nelerdir? Bu hastalığın görülmesinde rol oynayan faktörler nelerdir? İşte yanıtları:

Atopik egzama bağışıklık sisteminin dengesiz çalışmasından dolayı ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır. Bağışıklık sisteminin dengesiz çalışmasında ise çeşitli faktörlerin rolü olur. Bunlar daima bahar aylarında artan polenler, ev tozları, küf mantarları gibi hava yoluyla alınan alerjenler olduğu kadar gıdasal alerjenlere karşı antikorlarda olmaktadır. Bağışıklığı etkileyen bu faktörlerin atopik ezama gelişimine katkısı bulunduğu düşünülür.

]]>