Atopik egzama belirtileri

daima çocukluk ve ergenlik döneminde husule gelen ve ergenlik dönemi sonrasında da devam yapan kronik bir egzama çeşidi olan atopik egzama, tedavi edilebilir bir rahatsızlık olsa da, ne yazık ki yüksek oranda nüksetme riski de bulunmaktadır. Atopik egzama hastalığının meydana çıkmasında ekseri ev tozu alerjenlerinin, bahar polenlerinin, küf mantarlarının ve buna benzer hava yolu ile bulaşan bir takım alerjenlerin rolü bulunmaktadır. Aynı zamanda gıdasal alerjenlere karşı antikorlarında da atopik egzamanın görülmesinde etkisi büyüktür. Peki atopik egzamanın belirtileri nelerdir?

Atopik egzamanın belirtileri

Hastanın yaşına ve hastalığın seyrine göre atopik egzama kişiden kişiye değişen farklı belirtiler ile husule gelmektedir. Atopik egzama hastalığı belirtilerinin en net şikayetleri vücutta kızarıklık oluşması ve kaşıntı meydana gelmesidir. Kızarıklık ve kaşıntı gibi akut şikayetlerin yanı sıra bebeklerin yüzünde, saç derisinde , kol ve bacaklarının dış kısımlarında bu belirtilere sıkça rastlanır. Ergenlik dönemindeki çocuklarda ise atopik egzamanın belirtisi deride kalınlaşma ve deri çizgilerinde belirginleşmedir. Gün boyu süren ve geceleri artan kaşıntılar, deride kalınlaşma, derinin kuru olması, boyun, göz kapakları, dirsek önü ve diz arkası bölgelerinde belirtiler daha normalin üstünde bir biçimde yaşanır.

Atopik egzama daha çok bebekleri etkiler. Ergenlik döneminde de bu soruna sık rastlanır. Hatta bazı yetişkinlerinde atopik egzamaya yakalandığı görülmüştür. Nadiren de olsa yetişkinleri de etkileyen bu sorunun yetişkinlerdeki belirtileri ergen kişilerin yaşadığı belirtilerle aynıdır.

]]>