At kuyruğu otunun yararları nelerdir?

Suyu çok seviyor olmasından dolayı nemli ortamları kendine yaşam alanı seçmiş olan at kuyruğu otu, bazı bölgelerde zemberekotu, ekliot ve ulama gibi isimleri ile tanınmakta olup mütenevvi hastalıkların tedavisinde olumlu etkiler göstermektedir. Ancak her at kuyruğu otu sağlık problemlerine iyi gelmemekte yalnızca bazı çeşitleri hastalıkların tedavisinde şifa amaçlı kullanılmaktadır. At kuyruğu otunun faydalarını merak edenler açısından paylaşıyoruz.

At kuyruğu otunun yararları

 

At kuyruğu otunun zehirli olmayan her çeşidi sağlık sorunları açısından kullanılabilir.

Uzun yıllar boyu yaşayabilen at kuyruğu otunun faydaları arasında zatülcenp ismindeki bir hastalığı tedavi etmesi yer alır. Bu hastalığın tedavisi açısından at kuyruğu otu kurutulmuş biçimde çay olarak tüketilmelidir.

Verem hastalığının da tedavisinde önemli faydaları bulunun at kuyruğu bitkisi aynı zamanda romatizma hastalıkları üzerinde de etkilidir.

Romatizmalar ağrılarının yanı sıra böbrek, mesane, nikris gibi vücuda ciddi ağrı yaşatan hastalıklarnı da önler.

At kuyruğu bitkisinin yararları arasında göğüs ağrılarını dindirdiği de yer alır. Bir kilogram suda kaynatılan at kuyruğu otu günde iki bardak içilirse göğüs hastalıkları ortadan kalkar. Aynı zamanda bu biçimde tüketilen at kuyruğu otu sayı sancılarına da iyi gelir.

İdrar söktürmeye de faydalıdır.

Cilt yaralarına merhem olarak sürülebilir.

]]>