Astigmatizma nedir?

Astigmatizma nedir, Astigmatizma nasıl olur, Astigmatizma belirtileri nelerdir ve Astigmatlı bir göz nasıl görür, tüm bu soruların cevabını uzman göz hekimlerinin yorumlarından derlediğimiz bilgilerle Astigmatla ilgili tüm gerçekleri gözler önüne seriyoruz. Göz içerisinde yer alan korneanın şekli sağlıklı bir insanda yuvarlıktır ve bu yuvarlaklığın olmaması durumunda göze giren ışık tek bir noktada odaklanamadığı açısından, bulanık ve çarpık görme problemi yaşanır. İşte bu soruna Astigmatizma nedir.

 

 

Astigmatizmanın nedeni, gözün arka kısmında olan retinaya korneanın yuvarlak olmamasından dolayı görüntülerin net düşmemesidir. Korneanın bu düzensiz ve çarpık durumu görüntülerin bir yönde toplanmamasına sebep olduğu açısından hastalar bulanık görürler. Genellikle doğuştan kaynaklanan bu sorun genetik bir göz bozukluğudur.

Astigmatizma belirtileri ise kişinin bulanık görmesi, baş ağrısı yaşaması, yorgunluk ve gözde gerginlik durumlarının ortaya çıkmasıdır. Kontakt lensle ya da gözlükle düzeltilmeyen sorunlarda hastalar bir ömür çarpık görmeye mahkumdur. Nadir olarak düşük astigmatizma sorunlarına rastlanır ve bu sorun açısından tedaviye gerek duyulmaz.

]]>