Asitli yemekler nelerdir?

Hepimizin bildiği gibi asitli yiyecek ve içecekler başta mide rahatsızlıkları olmak üzere mütenevvi şikayetlere yol açmasının yanı sıra, bağışıklık sistemimizin ve hücrelerin ihtiyacı olan oksijeni de azaltmaktadır. Hücreler ihtiyacı olan oksijeni alamadıkları açısından yenilenme işlevlerini yerine getiremez ve kanser hücrelerine dönüşürler. Ayrıca minerallerin emilimini de yavaşlatan asitli besinler birçok sağlık sorunun baş göstermesine sebep olacaktır.

 

Asitli gıdaları hayatınızdan çıkartarak vücudunuza en büyük iyiliği yapmış olursunuz. Özellikle son zamanlarda tüketimi artan asitli içeceklerden muhakkak uzak durulmalıdır. Tamamen uzak duramıyorsanız bile alımını azaltmanızda yarar var. Sizlere bu tür rahatsızlıkların yaşanmasına sebep olan asitli yiyecek ve içeceklerin isimlerini saymak istiyoruz. Böylece hangi gıdaların yüksek asit içerdiklerinin bilincinde olur ve tüketimine dikkat edersiniz.

Asitli yemekler; yapay tatlandırıcılar, biftek, ilaçlar, ak un, buğday unu, keçi eti, kuzu eti, ak undan yapılan hamur işleri ve kekler, domuz eti, şeker, kahverengi, şeker, tavuk, çikolata, kahve, reçel, jöleler, işlenmiş ak sirke, balık, yumurta, avokado yağı, kanola yağı, mısır yağı, kenevir tohumu yağı, keten yağı, zeytinyağı, tahin, ayçiçeği yağı, yaban mersini, konserve veya sırlı meyve, kuş üzümü, erik, kuru erik, sebzeler, mısır, mercimek, zeytin, pirinç pastalar, buğday pastalar, arpa, karabuğday, mısır, yulaf, pirinç ve buğday.

Ne yazık ki bu kadarla da bitmiyor. Asit içeren diğer gıdalar ise şöyle; inek peyniri, keçi peyniri, koyun peyniri, işlenmiş peynir, süt, tereyağı,
dondurma, biftek, sazan, istiridye, balık, kuzu, ıstakoz, midye, domuz eti, tavşan, somon, karides, tarak, tuna, siyah fasulye, nohut, bezelye, fasulye, mercimek, barbunya, soya fasulyesi, soya sütü, fasulye, yemişler, kaju, bakliyat, fıstık , tahin ve ceviz.

Asit içeren içecekler; bira, likör, şarap, kahve, meşrubat, gazlı meşrubat ve gazlı içecekler.

]]>