Aşerme nasıl giderilir?

Genellikle gebelik dönemindeki kadınların çeşitli gıdaları alma gereksinimi duymasına aşerme denilmekte, lakin aşerme yalnızca hamile olan kadınlarda değil, hamile olmayan kadınlarda ve erkeklerde de ortaya çıkan bir durumdur. Uzmanların vücudumuz ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin sinyalini vermesi olarak tanımlamadıkları aşerme, zamansız olarak ortaya çıkar. Hem zamansız gelen aşermelerin önüne geçmek hem de bu durumu sık yaşayıp şikayetlenenlerin kendilerine gem vurmaları açısından aşermeler nasıl giderilir bundan bahsetmek istiyoruz.


Yemek sonrası kendinizi tok hissetmenize rağmen canınız halen bir şeyler çekiyorsa, canınızın çektiği şeyleri hemen tok olmanıza rağmen keyfe yiyorsanız kilo ve sağlık sorunları kapınızda demektir. Yediklerinizden dolayı sonradan pişman olmak istemiyorsanız ve de bu duruma direnmekte güçlük çekiyorsanız uzmanların önerilerine kulak verin.

Örneğin canınız aşırı ölçüde çikolata tüketmek istiyor. Kendinizi çikolata yememeye karşı tutamıyorsanız lakin çikolata yerine size çikolatayı unutturacak başka şeyler tüketin. Çikolata aşermek vücudun antioksidana ihtiyaç duyduğunu gösterir. Bunu önlemek açısından antioksidan bakımından zengin olan (örneğin kara üzüm) sağlıklı ve zararsız başka şeyler yiyebilirsiniz.

Bazı kişiler duygularına gem vurmada başarılı olsa da çoğu kişi bu başarıyı yakalayamaz. Besleyici olmayan, sağlığınızı kötü etkileyecek ve zararlı olan bir şeyler aşerdiğiniz zaman onu çok az ölçüde tüketmeye özen gösterin ya da aynı besin maddelerine sahip olan başka şeylere yönelin. Tatlı ihtiyacı çektiğiniz zaman doğkırmızı şeker bakımından zengin olan meyvelere yönelmek, çikolata yerine bitter çikolata ya da kara üzüm tüketmek, cips yerine yağsız patlamış mısır tüketmek gibi.

]]>