Arpa nedir? Ne işe yarar Biliyormusunuz? Arpanın faydaları

Arpa Bitkisi: Buğdaygillerden nişastası bol olan  bir bitkidir. Protein, B1, B3, B6 vitaminleri ile demir, magnezyum, selenyum, potasyum, fosfor ve manganez mineralleri açısından oldukçada  zengin bir besindir. Arpa bitkisinin taneleri ekmek yapımında vede şarap yapımında kullanılıyor. Peki arpanın daha ne gibi faydaları var biliyormusunuz? Arpanın faydalarını öğrenmek açısından aşağıya inin…

 

Arpanın Faydaları: İdrar söktürücü özelliği ile idrar yollarını ve idrar yollarındaki iltihapları temizler. Dil iltihaplarına karşı da faydalıdır. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Arpa, sirke ile kaynatılıp uyuz, egzama gibi kaşıntılı deri hastalıklarına sürülürse faydalı olur. Prostat büyümesini önler. Baş ve boğaz ağrılarını dindirir.

Arpa nasıl kullanılır? Taneleri ekmek yapımında kullanılır. Ayrıca, hayvan yemi olarak da kullanılır. Kavrulup kahveye karıştırılır. Arpa saplarının ezilip un haline getirildikten sonra katısalrtırnağı otu, mine çiçeği ve papatya ile birlikte kaynatılması ile alınan arpa çayı yatıştırıcıdır. Uykusuzluğa iyi gelir. Spazmlara karşı da koruyucudur.

]]>