Arı sokmasında ne yapmalı?

Tehlikeli böcekler olan arılar, zaman zaman insanları sokarak iğnelerinde barındırdıkları zehri insan vücuduna geçmesini sağlamakta olup çoğu zaman ciddi bir soruna yol açmasa da, alerjik vücuda sahip olanlarda ya da defalarca arı sokmasına maruz kalan insanlarda tehlike yaratabiliyor. Eğer ki kişinin arı sokmasına karşı alerjisi yoksa ya da ilk defaya arı sokması ile karşılıyorsa evde bir takım tedavi yöntemleri sayesinde tehlike ortadan kaldırılabilirken, ciddi olan durumlarda mutlak suretle tıbbi tedavi gerekli olmaktadır. Peki arı sokması durumunda neler yapılmalı, uzmanlar arı sokmalarına maruz kalanlara ne gibi öneriler sunmaktadır işte yanıtları:

ari-sokmasinda-yapilmasi-gerekenler

Arı sokmasında yapılması gerekenler

Arı sokmasına karşı alerjisi olanlar açısından uzmanlar 3 yıl kadar koruma sağlayan arı alerjisi aşısının yapılmasını önermekteler. Çok fazla arı sokması ile karşılaşmak ciddi alerjik reaksiyonlarına sebep olmakta ve özellikle de arı sokmasına alerjisi olanların hayatını tehlike atmaktadır. Yapılan arı alerjisi aşısı bu yapıda oldukça işe yarıyor ve %100 koruma sağlıyor.

Arı sokması esnasında lakin ki arının iğnesi deride kalmış ise derhal dışarıya çıkartılmalıdır, çünkü arının iğnesi deride kaldıkça zehir salınımı daha da artmaktadır. Tırnaklarınızla ya da bir cımbız yardımıyla deride kalmış olan arı iğnesini çıkartın. Ardından hemen sabunlu su ile bölgeyi yıkayın. Ağrı sokmalarının sonrasında hafif bir şişlik olacaktır. Bu şişliği engellemek açısından bölgeye soğuk kompres uygulaması yapın. Soğuk kompres aynı zamanda acıyı ve ağrıyı da hafifletecektir. Kaşıntı ve kızarıklık açısından ise eczaneden krem ya da losyon alıp kullanabilirsiniz. Eğer ki arı sokmasına alerjiniz varsa derhal acil yardım servisine başvurun. Geçmiş olsun…

]]>