Arı sokması belirtileri nelerdir?

Arı sokması ciddi anlamda can yakıcı bir durum olmasının yanı sıra, arı sokması sonrasında husule gelen mütenevvi belirtiler de kişinin acil tedavi alması gerektiğini işaret etmektedir. Özellikle de arı sokmasına karşı alerjisi olan kişiler arı sokmasının belirtilerini yani semptomlarını hissetmeye başladığı andan itibaren en yakın sağlık kuruluşuna giderek derhal tıbbi tedavi almalıdır. Genellikle arı sokmasına karşı alerjisi olmayan kişiler evde uygulayacakları bazı tedavi metotları sayesinde bir sorunla karşılamazlar, lakin alerjisi olanları ciddi sıkıntılar beklediği açısından tıbbı tedavi almaları şarttır.

Arı sokması belirtileri

Arı sokmasına maruz kalan kişide arı zehri hem bağışıklık sistemini etkilemekte hem de cilt hücreleri üzerinde bazı olumsuzluklara yol açmaktadır. Çünkü arı zehri bağışıklık sistemini ve cilt hücrelerini etkileyen proteinleri içerdiği açısından, ağrıya, acıya ve şişliklere sebep olduğu gibi daha ciddi sorunları da tetikleyebilir.

Arı sokmasının belirtileri ise geçici bir ağrı ve rahatsızlık hissidir. Arının iğnesini batırdığı bölgede keskin bir ağrı ve yanma hissi mevcuttur. Söz konusu bölgede şerit şeklinde bir allık oluşur ve ciltte küçük ak hususlar belirir. Şişlik ve ağrı gibi tüm diğer arı sokmasının belirtileri yaklaşık olarak birkaç saat içinde geçer. Geçmeyen ve giderek kötüleşen durumlarda tıbbi yardım alınmalıdır.

]]>