Antisosyal kişilik nedir?

Ruhsal sorunlarda da erken teşhisin önemli olduğunu belirten uzmanlar, çocuk yaşlarda belirti veren ve ruhsal bir sorun olan antisosyal kişilik bozukluklarının okul çağında belirlenerek önlem alınması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Adana Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Psikiyatrist Dr. Bülent Demirbek, yalnızca biyolojik rahatsızlıklarda değil ruhsal sorunlarda da erken teşhis ve tedavinin hayati önem taşıdığını bildirdi.

Çocukluk döneminde en normalin üstünde görülen ruhsal sorunun antisosyal kişilik bozukluğu olduğunu, bu sorun zamanında giderilmediğinde ilerleyen yaşlarda bireyin bütün yaşantısını etkilediğini ifade yapan Demirbek, “bu sebeple çocuk yaşlarda belirti veren antisosyal kişilik bozukluklarının okul çağında belirlenerek önlem alınması gerekir” dedi.

Demirbek, anneyle babanın ayrılması, evde uyuşturucu bağımlısı ebeveynin bulunması ve aile içi şiddet gibi çeşitli unsurların antisosyal kişiliğe sahip çocuk yetişmesinde tetikleyici faktör olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

“Türkçe karşılığı ‘serseri’ olan antisosyal kişilik bozuklukları okul okul gezilerek tespit edilip, bu durumdakilerin 18 yaşını doldurmadan tedavileri tamamlanmalı. Ancak, bu teşhisi koyduğumuzda hakaret gibi algılanıyor. Oysa tedavi edilmeyen bu hastalık ilerleyen yaşlarda kişinin karakteri haline geliyor ve tedavisi mümkün olmuyor. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de toplumun yüzde 2-3′ünde bu rahatsızlık söz konusu. Bir başka ifadeyle 2 milyon 100 bin civarında antisosyal kişiliğe sahip birey var. Bu, küçümsenmeyecek bir rakam.”

Antisosyal kişiliğin belirtileri

Demirbek, bazı araştırmalarda, bu hastalığın altında genetik etkenler bulunsa da çocuğun yetiştirilme tarzının daha büyük rol oynadığını ifade ederek şunları kaydetti:

“Antisosyal kişiliğe sahip çocuklar başkalarının haklarına sürekli olarak saygısızlık ederler; saldırgan, bencil ve başkalarını umursamayan davranışlarda bulunurlar. Genelde erkek çocuklarda görülen bu rahatsızlık ilerleyen yaşlarda bireyi suça yönlendirir. Evinde eşya çalıp satan, hırsızlık yapan, ailesine şiddet uygulayan bu çocuklar uyuşturucu bağımlısı olmaya da yatkındır.”

Demirbek, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) kurulması yerine kişilerin madde bağımlısı olmadan önlem alınmasını sağlayacak merkezlerin kurulması gerektiğini ifade ederek, “bu hastalık başlangıçta psikolog desteğiyle çözümlenebilir, lakin ilerleyen dönemde ilaçlı tedaviye bile ihtiyaç duyulur. Ancak, bu kişiler çoğunlukla ilaç kullanımını reddederler ve hasta olduklarını kabul etmezler” dedi.

Demirbek, bu konuda, Milli Eğitim ile işbirliği yapacak gönüllü kuruluşlara ihtiyaç bulunduğunu belirterek “bu kuruluşlar, her okula bir uzman görevlendirip buradaki antisosyal çocukları belirleyerek tedaviye yönlendirebilir. Oysa günümüzde bu tür çocuklar okuldan uzaklaştırılarak cezalandırılıyor. Bu ise sorunu daha kronik hale getiriyor” dedi.

]]>