Antioksidanların özellikleri nelerdir?

Her hücremizde antioksidan bulunduğu gibi, aynı zamanda dışarıdan alınan bir takım besinlerin içinde de antioksidan maddeler yer almakta ve bu maddeler vücudu zararlı olan diğer maddelerden koruma özelliğini taşımaktadır. Dışarıdan alınan besinler soframıza gelene kadar birçok işlemden geçtikleri açısından belirli miktarlarda toksin (zararlı maddeler) içerdiklerinden bu besinleri tükettiğimiz zaman vücudumuzda zararlı maddelerin varlığı çoğalmaktadır. Eğer bu maddeler vücuttan uzaklaştırılmaz ise kanser başta olmak üzere kalp hastalıkları, erken yaşlanma, baş ağrıları, halsizlik, yorgunluk veya artrit gibi hastalıklarnın husule gelme ihtimali yüksek olur.

Antioksidanların faydaları

Vücutta olan zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmak ve vücutta birikmesini önlemek açısından antioksidan içerikli besinleri fazlaca tüketmemiz gerekir. Antioksidanları en önemli özelliği işte bu zararlı madde olarak tabir ettiğimiz toksinlerin vücutta birikmesini önleme ve vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktır. A, C ve E vitamini bakımından zengin olan besinler antioksidan özelliği taşımaktadır. Ayrıca çinko ve selenyum mineralleri de antioksidan özelliktedir.

Vücudumuzda sağlıklı hücrelerin yüksek orandan bulunması yine antioksidanlar sayesinde sağlanmaktadır. Hücre yapısındaki yağ asidi yapılarının bozulmaması açısından antioksidana ihtiyacımız vardır. Böylece vücutta oldukça sağlıklı hücreler bulunacak ve çeşitli hastalıkların görülme ihtimali de azalacaktır.

]]>