Antioksidanların faydaları nelerdir?

Bilimsel araştırmalar sonucunda alınan bilgilerden yola çıkarak sizlere antioksidanların sağlığa faydalarından bahsedecek ve sizlerde sıhhatli bir yaşam sürmemiz açısından antioksidan bakımından zengin olan besinlerin sağlığımıza ne derece faydalı olduğunu görerek sürekli tüketilmesi gerektiğini anlayacaksınız. Biyolojik silah olarak tanımlanan antioksidanlar, bünyemize kötü etki verme ihtimali yüksek olan oksidanlara karşı savunma sağlayarak, oluşacak hasarların önüne geçip vücudumuzu korumakla yükümlüdürler.

 

Antioksidanların faydaları

 

Son yıllarda yapılan ilmi araştırmalar sonucu antioksidan bakımından en zengin olan besinler şöyle sıralandı;

 

Kırmızı şarap
Kahve
Kakao
Yeşil çay

 

Antioksidan bakımından en zengin gıdalar olan kırmızı şarap, kahve, kakao ve yeşil çay günlük beslenme programımızda bulunması gerekenler arasındadır. Düzenli olarak tüketilen bu gıdalar sağlığımızı her türlü dış ve iç etkenlere karşı korumaktadır. Özellikle sigara, hava kirliliği ve güneş ışınları gibi sağlığımızı tehdit yapan, başta kanser olmak üzere mütenevvi sağlık problemlerine yol açan ve hastalıkların ilerlemelerine yardımcı olan bu oksidanlara karşı antioksidan besinler yüksek bir koruma sağlamaktadır.

Doğkırmızı ve güçlü antioksidanlar sebzeler, bitkisel yağlar, meyveler, et, tavuk ve balık ürünleridir. Günlük beslenmemizde bu besin öğelerine sıklıkla yer vermeli ve kendimizi oksidanların etkisinden korumalıyız.

İleriki yaşın getirdiği kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinin de önüne geçen antioksidanlar, yaşlanmayı mümkün oldukça geciktiriyor ve uzun süren bir gençlik vaat ediyor. Çünkü antioksidanlar hücre hasarını önlemektedir.

Antioksidanların faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kötü kolesterolü (LDL) düşürüp, iyi kolesterolü (HDL) yükseltmesi, kan basıncını azaltması, kalp krizi ve felç gibi ciddi hastalıkları önlemesi de yer almaktadır.

]]>