Anormal kanama nedenleri

Anormal kanamaların ya hormonal ya da anatomik yapıdan kaynaklandığını söyleyen Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. C. Gürkan Zorlu, anormal kanama nedenleri hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Zorlu’nun açıklamış olduğu bilgilerden yola çıkarak normal sayı döngüsünün dışında gerçekleşen kanamalar hakkında detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

Prof. Dr. C. Gürkan Zorlu, “Normal sayı kanaması 21 ila 35 günde bir görülen, yedi günden az süren ve toplamı 80 ml‘den az olan kanamadır. Anormal kanama ise herhangi bir sebebiyet olmadan, sayı kanamalarının düzensiz olması veya durmayan uzun süreli kanamadır. Adet kanaması olarak dillendirilen her türlü vajinal kanama aslında düzenli bir hormonal döngünün belirtisidir. Gerçek sayı kanaması düzenli ve ovulasyonu (yumurtlamayı) takip yapan kanamalardır” diye konuştu.

Normal sayı kanamaları dışında gerçekleşen fasıla kanamaların sebepleri çok ciddi sağlık problemleri olabilir. Kadınların yaşam kalitesini düşürüp ömürlerini kısaltacak olan sorunların bir belirtisidir, anormal sayı kanamaları.

Anormal sayı kanamalarının nedenlerini sıralayacak olursak; hormonal değişiklikler, kistler, miyomlar ve rahim ağzı kanseridir. Bu yüzden anormal kanamalar muhakkak  ciddiye alınmalı ve altında yatan sebep ertelenmeden araştırılmalıdır.

]]>