Ebeveynler Dikkat! Her 3 Bebekten biri 1’i Bu Nedenle Ölüyor

Mother checking baby's temperatureYaz aylarının gelmesi ile bebeklerde görülen ishal sıklığı da artıyor. ‘Yaz ishali’ olarak adlandırılan bu salgın 0-3 yaş çocukları büyük bir tehlikeye atıyor.

Ülkemizde bebek ölümlerinin %30’unun nedeni ‘Yaz İshali’ olarak adlandırılan salgın. Özellikle Temmuz-Kasım ayları arasında daha sık görülen bu salgın konusunda uzmanlar ebeveynleri uyarıyor.

Kirli su ve mikroplu su ile yıkanmış sebze/meyveler ishal salgınının en temel nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok vakada bebek ölümleri ile sonuçlanan ishal salgını bebeğinizin hayatını tehlikeye atıyor. Özellikle bu mevsimde bebeğinizi ölümcül bu salgından korumak için anne ve babalara büyük görevler düşüyor.

İshal Belirtileri Nelerdir?

Sık ve sulu dışkı yapmayla birlikte görülen ateş, kusma ve karın ağrısı ishalin en temel belirtileri arasında yer alıyor. Uzmanlar özellikle bu aylarda görülen belirtiler gösteren bebeklerin zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurmaları konusunda anne ve babaları uyarıyor. İshal salgını olan bebeklerde bu belirtilerin yanı sıra, aşırı huysuzluk dikkat çekiyor. Bebeklerin ağlarken gözlerinden yaş gelmemesi, dil ve dudaklarının kuruması da gözlenen tehlikeler arasında yer alıyor. İshalin ciddi bir duruma ulaştığının en önemli belirtisi ise dışkıdaki kan. Yüksek ateş ve günde 4 defadan fazla kusma da hastalığın önemli bir seyir noktasında olduğunun işareti. Eğer siz de bebeğinizde bu belirtileri gözlemliyorsanız zaman kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurun.

Neler Yapmalıyız?

İshal olan bebek vücudunda su ve tuz kaybeder. Bunun sonucunda da bebek halsizleşir. Halsizleşen bebek beslenmeyi reddeder. Bu nedenle bebeğinizin vücudunda kaybettiği su ve tuzu eczanelerde bulunan tuz-şeker karışımı çözeltilerle karşılayabilirsiniz. Emzirmek de yine bu dönemde bebeğinize büyük fayda sağlayacak takviyelerden biri. Gün içinde bol bol su içirmek, elma, pirinç ve muz lapası da yedirmek bebeğinizin ishalini kesmenize yardımcı olacaktır.

Nasıl Korunabiliriz?

İshalden korunmanın en temel yolu hijyen kurallarına uymanızdır. Bu noktada su en önemli kaynaktır. Bebeğinize temiz bir su içirmeniz gerekir. Eğer bebeğinizin içtiği suyun temizliğinden endişe duyuyorsanız, suyu 15 dakika kaynatıp soğutarak bebeğinize verebilirsiniz. Tıpkı içme suyunda olduğu gibi banyo suyunda da aynı hijyen kurallarınızı uygulamanız büyük önem taşıyor. Meyve ve sebzeleri de iyice temiz bir suda yıkamadan bebeğinize yedirmeyin. Bebeğinizin içtiği süt ve benzeri ürünleri de en az 15 dakika kaynatıp soğuduktan sonra içirin.