Anne sütüne en yakın süt hangisidir?

Anne sütü bir bebeğin büyümek ve gelişmek açısından ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini ihtiva ettiği açısından uzmanlar annelerin en az 6 ay bebeklerini anne sütü ile beslenmelerini önerirler. Fakat bazı durumlarda annenin sütünün az olması ya da kesilmesi, bebeğin anneyi ısrarla emmek istememesi, annenin bebeğiniz emzirecek bir yapıda olamaması gibi mütenevvi nedenler bebeği anne sütünden mahrum bırakır. Bu sebeple yapılacak en etkili yöntem anne sütüne yakın bir süt ile bebeği emzirmektir. Peki anne sütüne yakın olan içilebilir sütün keçi sütü olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Yapılan bilimsel araştırmalarda içilebilir olan tüm sütlerin kalori değerleri, yağ içerikleri ve bebeği doyurma oranları anne sütü ile karşılaştırılmış olup, inek ve koyun sütüne oranla keçi sütünün anne sütüne en yakın süt olduğu kanısına varılmıştır. Çeşitli nedenlerden dolayı anne sütü ile beslenmeyen bebeklere keçi sütü verilebilir.

Keçi sütü anne sütüne oranla daha fazla sodyum ve kalsiyum içermektedir. Bu zenginlik bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda keçi sütü C vitamini bakımından anne sütü ile eşdeğerdir. Anne sütü alamayan bebekleri keçi sütü ile beslemek ayrıca sindirim rahatsızlığına ve ülser gibi hastalıklara da birebirdir.

]]>