Andız pekmezinin faydaları nelerdir?

Andız Pekmezi özellikle Toros Dağları eteklerinde Doğu Akdeniz bölgesinin yüksek rakımlı dağlık ve yayla coğrafyasında yetişen bir tür Akdeniz bitki örtüsü ağacı olan Ardıç ağacının kozalağından alınan bir tür pekmezdir. Andız pekmezi % 100 el değmemiş ve natürel bir takım işlemlerden geçirilerek elde edilebilen bir doğkırmızı pekmez türüdür.

Andız pekmezi faydaları

Doğu Akdeniz bölgesinde Toros Dağları eteğinde yetişen ve Akdeniz ikliminin de bitki örtüsü olan Ardıç ağacı kozalağından alınan andız pekmezi, hem el değmemiş hem de natürel işlemlerden geçmiş bir pekmez türü olmasının yanı sıra sağlığa olan büyük faydaları ile başta Akdeniz olmak üzere çeşitli bölgelerde tüketilmektedir. Ardıç ağacının kozalarının ihtiva ettiği çeşitli uçucu bitkisel esansiyel yağ çeşitleri yüzünden andız pekmezi tam bir doğkırmızı şifa kaynağıdır. Kış aylarında tüketimi artan andız pekmezinin faydaları nelerdir, öğrenmek ister misiniz?

Andız pekmezi mütenevvi hastalıkların tedavisinde kullanılmakta ve bilhassa da diyabet hastalığına iyi gelmektedir. Diyabet hastalığının yanı sıra mide ve bağırsak sancılarını da dindiren andız pekmezi, kıl kurunu da düşürmektedir. Hastalıkların tedavisi açısından andız pekmezi sabahları aç karnına yarım çay bardağı kadar susuz veya sulu olarak içilmelidir. söz konusu rahatsızlığınızdan kurtulana kadar andız pekmezi her sabah düzenli olarak tüketilmelidir.

Kış mevsiminde düzenli olarak tüketilecek olan andız pekmezinin faydaları arasında üst solunum yolu hastalıklarını önlemesi ve tedavisi etmesi de yer alır. Solunum yollarını açmada, bronşiti önlemede ve ağız mikroplarını temizleme de etkili olan andız pekmezi, öksürüğü de geçirmektedir. Vücuda direnç katma özelliği de olan andız pekmezi cilt yaralarının tedavilerinden de kullanılır.

]]>