Amniyosentez nasıl yapılır?

Gebelik döneminde uzmanların anne adayarına muhakkak yaptırmalarını önerdikleri ikili ve üçlü tarama testlerinin sonucunda değerlerin gerekenden fazla çıkması durumunda fetusun genetik ve kromozom bir hasara uğrayıp uğramadığını daha detaylı araştırmak amacıyla amniyosentez testi yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 15 günde sonuç veren amniyosentez yani bebekten sıvı alınması işlemi sonucunda lakin ki bebekte genetik bir soruna rastlanırsa hekimler ailelerinde izniyle gebeliği sonlandırırlar. Genetik hastalıkların eken dönemde fark edilmesinde büyük rol oynayan amniyosentez testi nasıl yapılır, buyurun öğrenelim.

Amniyosentez testi nasıl yapılır?

Amniyosentez, anne karnındaki bebeğin içinde yüzmüş olduğu sıvısaldan örnek alınması ve bu sıvısalnın incelenmesi işlemidir.Doğum öncesi genetik hastalıkların tanısının konmasında son derece mühim bir yeri olan amniyosentez, anne adayının karın bölgesinin iyice temizlenmesinin ardından bu bölgeden ince bir iğne ile rahim içine girilmesi ile yapılır. amniyosentez uygulaması açısından kullanılan özel iğne iğneler önce rahme ve buradan da amnion sıvısalsının bulunduğu boşluğa ulaştırılır. Ultrason eşliğinde yapılan bu işlemde kullanılacak olan sıvısaldn bir ölçü iğne içine çekilir. Ardından bebeğin ayak kısmından giriş yapılmaktadır ve alınan amnion sıvısalsı sıvısalsı hemen laboratuvara incelenmek üzere götürülür.

Fetustan alınan amnion sıvısalsı incelenmeden önce 10 gün boyunca çoğaltılmaktadır. daha sonrasında bu sıvı incelenmeye alınır. anormal bir durumla karşılaşıldığı zaman gebelik sonlandırılır.

]]>