Alkol sonrası ne yemeli?

Gün içinde haddinden fazla alkol tüketimi yüzünden alkolün dozunu fazla kaçıranlarda ertesi gün mütenevvi sıkıntılar husule gelmektedir. Bu yazımızda da alkolün dozunu kaçıranların ertesi gün sıkıntı yaşamamalarını önlemek adına bir takım önerilerde bulunacağız. Alkol sonrası ne yemeniz gerektiğini bilirseniz lakin başta baş ağrısı ve halsizlik olmak üzere pek çok sıkıntıyı bahsedeceğimiz yemekleri tüketerek üzerinizden atabilirsiniz.

alkol-sonrasi-yenmesi-gerekenler

Alkol sonrası yenmesi gerekenler

Alkol sonrası zamanın kabusa dönüşmesini engellemek istiyorsanız sabah uyanır uyanmaz fazlaca su açısından çünkü vücut alkolün etkisinden dolayı oldukça fazla su kaybına uğramıştır. Bunu gidermek açısından uyandığınız zaman yapacağınız ilk şey su içmek olsun. Alkol tüketimi esnasında tüketilen alkol miktarı kadar su içilirse lakin vücudunuzdaki su kaybını en aza indirebilirsiniz.

Mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik gibi sıkıntılardan kurtulmak açısından alkol sonrası yemeniz gereken besinleri başında ise potasyum bakımından zengin muz gelir. Çünkü alkol vücutta potasyum eksikliği yaratıyor ve bu da ertesi günkü sersemliğin sebebi oluyor. Muz ile bunu önleyebilirsiniz.

Alkol aynı zamanda kan dolaşımının düşmesine de sebebiyet olmaktadır. Bunun önüne geçmek açısından ise, taze sıkılmış portakal suyu tüketin. Portakal suyu vücudunuzdan eksilmiş olan elektorit eksikliğini gidermeye yardımcı olacaktır.

Karaciğere zararı olan alkolün bu zararını en aza indirmek açısından ise alkol sonrası üç kaşın zerdeçkırmızı tozu ile balı karıştırın ve tüketin. Bu tarif aynı zamanda toksinlerinizden de arınmanıza olanak sağlar. toksin atıcı ve karaciğeri koruyucu bir diğer yiyecek ise yumurtadır. Mutlaka kahvaltı sofranızda yumurta bulunsun.

Baş ağrısı açısından C ve B vitaminleri bakımından besinleri tüketin. Ayrıca kafeinin damar daraltıcı özelliği de baş ağrısını dindirir lakin fazlaca kahve tüketimi vücudun ödem tutmasına sebep olur sınırlı açısından. Bitkinlik ve yorgunluk halini gidermek açısından aleni havada yürüyüş ve egzersiz yayabilirsiniz.

]]>