Akciğer Kanseri Belirtileri, Nedenleri

Akciger Kanseri ve NedenleriGünümüzde kanser kadar korkulan ve tedavisi zor olan başka bir hastalık daha yoktur. Bu hastalık konusunda gelişmeler devam etse de tedavi sürecini kolaylaştırma ve tedavisini kesin hale getirme çalışmaları halen devam etmektedir. Ölümcül ve tehlikeli kanserin, belki de en can sıkıcısı tipi Akciğer kanseridir. Çünkü hızlı ve yorucu bir süreçle görülür ve tedavisi en zor olan kanser türlerindendir. Bu nedenle en çok korkulan şey kanserin akciğere sıçraması durumudur. Günümüzde en büyük ölüm nedenleri arasında yer almaktadır akciğer kanseri.

Akciğer kanserinin bir çok nedeni olduğu konuşulmakla beraber kesin olarak tek bir nedene bağlanamamaktadır. Şehir hayatının kirli havası akciğerin zarar görmesi ve zararlı maddelerce tahrip edilmesi nedeniyle olduğu düşüncesinin yanında en güçlü düşünce sigara kullanımıdır. Sigara içinde bulunan kimyasallar nedeniyle akciğere büyük zarar vermekte ve kansere neden olmaktadır. En büyük zararı ise akciğere vermektedir. Kanser bilindiği üzere hücrelerin vücut tarafından bağımsız olarak büyümesi, çoğalması olarak nitelenmektedir.

Akciğer kanserinin nedenleri böyleyken, akciğer kanserinin belirtilerinden ise şöyle söz edebiliriz. Genellikle akciğer kanserinde belirtiler hastalık çok ilerledikten sonra ortaya çıkar. Çünkü akciğer yapısı itibariyle problem yaşasa dahi solunumu rahat bir şekilde devam ettirebilmektedir. Çok uzun süren bir bronşit, ısrarla geçmeyen öksürükler, zatürre, ya da öksürürken kan gelmesi durumu bu hastalığın belirtileridir. Ancak belirtiler çoğu zaman hastalara göre değişmektedir. Hatta çoğu zaman hastalar kanser başka organlara geçip o organın  dengesini bozması nedeniyle doktora başvurmakta ve farklı özellikler göstermektedir. Bazı hastalarda belirtileri sadece hormonsal şekilde göstermektedir. Bu nedenle akciğer hastalığının sinsi bir hastalık olduğu söylenmektedir.