Ağrısız doğum nasıl yapılır?

Bazı kadınlar normal doğum sırasında hissedilen ağrıdan korktukları açısından doğumları kötü geçmesin, bebekte bu durumdan kötü etkilenmesin diye ağrısız doğumu tercih etmekteler. Ağrısız doğum yapmak isteyenlerin adetsı da gün geçtikçe artış göstermektedir. Gebe kalan 3 kadından 1’i muhakkak ağrısız doğum yapmak istediğini söylüyor. Peki ağrısız doğum nasıl olur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Bahar Çağlar ağrısız doğum nasıl yapılır? sorusunu şöyle cevaplıyor:

“Normal doğum ağrılarını yaşamak istemeyen anne adaylarının gebeliğin ilerleyen dönemlerinde korkuları daha çoğalır. Anne adaylarını rahatlatmak açısından belden vurulan bir iğne olan epidural anestezi uygulanmaktadır. Epidural anestezi ile anne adayı doğum öncesi bir hayli sakinleşir. Rahatlatıcı bir yöntem olan epidural anestezi 3 çeşittir. Bunlar; saf epidural, spinal epidural ve epidural-spinal anestezidir.

Her bir çeşidin kullanım amacı farklıdır. Sezaryen doğumlarda spinal epidural kullanılmaktadır. Spinal epiduralın etkisi anında başlamaktadır. Saf epidural anestezi ise her iki doğumda da etkisini gösterir. Hem normal doğum hem de sezaryen açısından uygundur. Epidural spinal anestezi kombine tipidir. Sadece sezaryen doğumda kullanılır.

]]>