Ağız kanserini önlemenin yolları nelerdir?

Ailenizde ya da yakın akrabalarınızdan birinde ağız kanseri hastası varsa ve bu hastalığın sizde de husule gelmesinden korkuyorsanız, ağız kanserini önlemek açısından yapmanız ve dikkat etmeniz gereken bir takım hususları kulak arkası etmezseniz, bu rahatsızlıktan kendinizi koruyabilirsiniz. Son dönemlerde artış gösteren ağız kanseri hakkında uyarılarda olan uzmanlar, risk altındaki birçok kişinin bu uyarıları dikkate almasıyla sağlıklarını koruyabileceklerini söylemekteler. Ağız kanserine karşı önlem almazsanız lakin, hayatta kalma şansınız düşecektir.

Ağız kanserinden korunma

Ağız kanseri, dudak, yanak ve boğaz bölgesini etkileyen, kişinin hayatını sonlandırabilecek değişik formalarda kendini gösteren bir kanser hastalığı türüdür. Ağız kanseri olmaktan korkuyorsanız, önlem almak açısından düzenli olarak diş doktoruna gitmeli ve muayene olmasınız. Erken teşhis ve tedavi ile hayatta kalma şansınızın yüksek olduğunu aklınızdan çıkartmayın ve bu kanser hastalığını hafife almayın.

Ağız kanserini önlemek açısından, sağlıklı olan şeyleri tüketin, sigaradan ve alkolden uzak durun. Özellikle de sigara ve alkolün aynı anda tüketilmesi ağız kanserini tetikler.

Ağız kanseri, ağızda çıkan yaralar ile kendini ifşa eder. Özellikle de 3 haftadır geçmeyen yaralar ağız kanserinin en önemli belirtisidir. Ağız içi yaralarının yanı sıra ağızda kırmızı ya da ak renkli lekelerde husule gelmesi, ağız kanserinin belirtisidir. Bu tür belirtiler ortaya çıkmış ise, hekime başvurmakta geç kalmayın.

]]>