Adetliyken banyo yapılır mı?

Bazı kadınlar sayı döneminde banyo yapılmaz diyerek banyo yapmaktan kaçınırken, bazıları ise buna hiç aldırış etmeden bir ya da birkaç kez sayı günlerinde banyo yaparlar. Peki, adetliyken banyo yapılmaz mı? Yapılmaz ise bunun sebebi nedir? İşte kadınların regl dönemlerinde kafalarına takılan bu soruların yanıtları:

Adet döneminde banyo yapılır mı?

Adet dönemlerinde kadınların banyo yapmasında bazı durumlarda sakınca görülür, bazı durumlarda ise görülmez. Adet döneminde kadının lakin aşırı kanaması varsa banyo yapması sakıncalı olabilir. Bu kişiler aşırı kanamalarının olmadığı zamanlarda banyo yapmalıdır. Ancak banyolarını çok sıcak suyla değil de ılık su ile yapmalıdırlar. Bunun sebebi, sıcak suyun damarları genişletmesi ve aşırı olan sayı kanamasının daha da fazlalaşmasıdır.

Ayrıca kadınlar sayı dönemlerinde kimyasal madde içerikli olan duş jeli kullanımından da kaçınmalıdır. Bu kişilerin haricinde sayı döneminde banyo yapılmasının hiçbir tehlikeye yol açtığı görülmemiştir. Kendinizi rahatlatmak açısından ılık suyla banyo yapabilirsiniz.

]]>