Adet sancılarından kurtulmak istiyorsanız buraya tıklayın

Kadınların her ay düzenli  bir şekilde  sayı (regl) sancılarıyla baş etmek zorunda kalmaları yalnızca fiziksel olarak değil ve ruhsal olarak da sorunları beraberinde getirirebiliyor. Çoğu zaman ağrılarla baş etmek zorunda kalmak sosyal hayatı da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Sizlere, her ay mağruz kaldığınız sayı sancılarından kurtulmanız açısından önemli bilgileri bir ararya getirip sizlere sunuyoruz…

 

Adet sancısı bir sağlık sorunu mudur?

Adet döneminin ağrılı geçmesi ‘dismenore’ olarak adlandırılır. Yumurtlamanın oluştuğu sayı düzeninin başlaması ile yaklaşık 17-18′inci yaşlarda dismenore de başlar. Ortalama olarak üreme çağındaki, yani kendiliğinden sayı görebilen kadınların yüzde 40-60′ı regli ağrılı yaşar. Bu, genç yaşlarda daha fazladır. Batı ülkelerinde yapılan çalışmalarda 19 yaş civarındakilerin yüzde 75′inin ağrılı sayı gördüğü belirlenmiştir. Bunların yüzde 17′si okula gidemeyecek kadar ızdırap çeker. Yarısı çok ciddi ağrılar hisseder. Yaş ile birlikte sıklık azalır ve 40 yaşından sonra ciddi oranda düşer. Bütün bu veriler dismenorenin çok ciddi sağlık sorunu olduğuna kanıttır.

Adet sancılarını yenmek açısından ne yapmalı?

Ağrılı sayı görmede ağrı şiddeti ile ilgili pek çok etken mevcut. Kişinin psikolojik durumu, beslenme alışkanlıkları, aşırı yorgunluk, aşırı stres gibi altta yatan diğer sağlık sorunları da etkili olur.

Doğum yapan kadınlarda sayı ağrısı daha az olur deniliyor. Bu bilimsel olarak doğru mu?

Doğum ile birlikte organik nedeni olmayan ağrı oranı azalır. Gebelik süresinde sayı görmediği açısından ağrı yoktur. Ancak altta yatan organik bir sebebiyet varsa, tedavi edilmeden ağrı geçmez.

FINDIK, FISTIK, ET, BALIK TÜKETİN KAS GÜÇLENDİRİCİ EGZERSİZ YAPIN

Şiddetli ağrıları gidermek açısından, aşağıda yer alan önerileri uygulayabilirsiniz…

– Ağrılı sayı görmenin oluşmasını önlemek mümkün değildir. Ağrı lakin doktorun size öneri edeceği ilaçlar kullanılarak hafifletilebilir.

– Sıcak banyo iyi gelir

– Orta dereceli bölgesel sıcak uygulama iyi gelebilir. Bunun açısından sıcak banyo ya da ayaklara sıcak uygulama önerilir.

– Dikkat edilmesi gereken nokta, sıcak uygulamanın direkt karına yapılmamasıdır. Çünkü karın içerisinde bir iltihabi problem varsa, bu yayılabilir ve oldukça tehlikelidir.

– Nefes ve kasları güçlendirici egzersizler ağrıları kontrol eder. Ev ortamında yapılabilecek hafif egzersizler önerilir.

– Masaj ağrıyı azaltmada etkili bir yöntemdir. Ağrıyan bölgenin altına yoğurma tarzında ritmik masaj uygulanırsa, ağrının algılanması azaltılabilir.

– Düzenli uyku, gerginliği azaltacağından ağrıyı kontrol etmede işe yarar.

Neler yemeli?

İyi beslenme ve bunun sayı döneminde de sürdürülmesi ağrıyı azaltmada etkilidir. B vitamini ve magnezyumdan zengin besinler bu dönemde oluşan rahatsızlıkları ve ağrıyı gidermede yardımcı olur.

– Adet döneminde; et, balık, karaciğer, kuru baklagiller, fındık, fıstık, susam gibi yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve öğütülmemiş tahıllar tüketilmelidir.

– Eğer kişide sayı kanamasından önce baş ağrısı, karında şişlik gibi problemler oluyorsa reglden bir hafta önce tuz kısıtlanmasına gidilebilir.

-Doğkırmızı idrar sökücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinler bu dönemde alınan ödemi giderir.

– Kafeinli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Adet döneminde cinsel ilişki ağrıyı artırıyor

Her defasında ağrı kesici almak doğru mu?

Adet döneminde ağrı duyulmasını ikiye ayırıyoruz. ‘Primer dismenore’ dediğimiz yapıda, altta yatan organik bir sebebiyet belirlenemez. Bu yapıda ağrı kesiciler, destek tedavileri, egzersiz gibi daha çok ağrıyı azaltıcı önlemler ile yetinmek zorundayız. Bu kadınlar 25 yaşından sonra daha az oranda ağrılı regl görürler. Bu, 40′lı yaşlara kadar azalarak devam eder. İkinci grup ise ‘Sekonder dismenore’dir. Yani ağrıların altında organik bir sebebiyet yatar. O nedenin tedavisi ile sorun çözülür. Bu nedenler arasında; regl ile dökülen rahim içi dokunun rahim kasları arasına ya da dışına yerleşmesi, miyom, rahim ağzı darlığı ve o bölgede tekrarlayan iltihap adetlabilir. Bu Grupta ise ağrı kesici yerine nedenin ortadan kaldırılması planlanmalıdır.

Cinsel ilişkiden sonra sayı sancılarının geçtiği inanışı ne derece doğru?

Adet döneminde cinsel ilişki infeksiyon riskini artırır . Ayrıca erkek cinsel organ salgısında ( menide ) ağrıyı oluşturan maddeler ( prostaglandinler ) mevcuttur. Bu inanış doğru değildir.

Adet düzensizliklerinin sebebi nedir?

Adet düzensizliklerinde esasında yumurtlama mekanizmasının etkilendiği durumlar nedenler arasında en önemli sıralarda yer alır. Bu problemin hormonal nedeni çözülerek sayı düzeni sağlanabilir. Bu grupta stres, kilo değişiklikleri, sosyal konum değişiklikleri ve kadının yaşı yer alır. Bir başka grup ise sayı düzeninin bozulmasına yol açan ve altta organik nedenlerin yer aldığı kanamalardır. Rahim içi dokunun  kontrolsüz büyümesi, polip, miyomlar, ve rahim ağzı ve içi kanserleri nedenler arasında adetlabilir. Bu yüzden sayı düzeni bozulan hanımlar vakit geçirmeden jinekoloğa başvurmalıdır.

.

]]>